Данни от Националната статистика показват, че възнагражденията в обществения сектор – включително държавни структури, общини и училища – надминават тези в частния сектор в почти всички области на страната.
Единствено в София средната заплата в частния сектор е по-висока от тази в държавния. В останалите региони частните компании изостават, като заплатите в обществения сектор отбелязват значителен ръст.
Например, във Видин средната заплата в частния сектор за второто тримесечие на годината е 1352 лв., докато в държавния сектор тя е 1894 лв. Това представлява 40% по-високо възнаграждение за служителите в общинските и държавни структури в сравнение с тези в частните компании.
Подобна е ситуацията и в други региони. В Монтана частните предприемачи плащат средно 1597 лв., докато в обществения сектор средната заплата достига 1864 лв. В края на юни средната брутна заплата в региона, комбинирано за двата сектора, е 1698 лв., което е с 79 лв. повече в сравнение с края на март.
Област Враца също отбелязва значителен ръст със средна заплата от 2123 лв. през второто тримесечие на 2024 г., като тя се е увеличила със 176 лв. Враца заема трето място по средни възнаграждения в страната след София и Варна, където в столицата средната заплата достига 3129 лв.
Тези данни ясно показват, че в по-малките и по-бедни региони държавата остава основен работодател, а разликата в заплащането между обществените и частните сектори става все по-голяма.
Сравнено със същия период на предходната година, заплатите в обществения сектор са нараснали с 22,5%, докато в частния сектор увеличението е 15,6%.
В министерските администрации ръстът е още по-впечатляващ – близо 30% за година, което е почти два пъти повече от ръста в частните фирми.
В сектор “Образование” също се наблюдава значително увеличение на заплатите с 25,4%.