Институтът за пътна безопасност оцени риска от катастрофи в 14 области в червено, въз основа на фактори като брой ранени и загинали, съотношението им към общото население и дължината на пътната мрежа. Областите Ловеч, Русе и Монтана имат най-висок риск от смърт на пътя, според изчисленията.
Десет души на 1000 са били ранени или убити в катастрофа в Ловеч, поставяйки областта на първо място сред рисковите райони. Експертите от Института за пътна безопасност ще настояват тези данни да се използват за предприемане на действия.
„Няколко града в България имат изключително висок риск от това да загинеш на пътя. Това са Русе, Пловдив, Ловеч и Стара Загора. Целта е ресурсите, контролът, парите да бъдат насочени към тези области с висок риск“, заяви Богдан Милчев от Института за пътна безопасност.
През последните пет години са загинали 3319 души, а близо 49 000 души са ранените в над 38 000 тежки катастрофи. Междувременно броят на електронните фишове за превишена скорост нараства, като през 2018 г. са издадени над 550 000, а през 2023 г. надхвърля милион и половина фишове.
„Това се дължи, освен на увеличения брой технически средства, с които работим, естествено и на увеличения контрол“, посочи заместник-началникът на отдел „Пътна полиция“ в ГДНП комисар Мария Ботева.
Най-много участници в движението са загубили живота си през почивните дни. Въпреки това, не тогава са регистрирани най-много инциденти. „Най-тежките дни са понеделник и петък“, допълни комисар Ботева.
След промените в Наказателния кодекс през 2023 г., свързани с шофиране в нетрезво състояние и под въздействието на наркотици, от МВР отчитат първите данни. Досега са образувани повече от 4500 досъдебни производства, над 2500 са отнетите автомобили, има влезли в сила и близо 800 присъди.
„Обществото става все по-нетърпимо, увеличават се сигналите, които постъпват за нарушения на правилата за движение“, каза главният секретар на МВР Живко Коцев.
„Трябва да акцентираме върху собственото си поведение, върху собствените си решения“, заяви още комисар Ботева.