Цените на петрола продължават да се понижават, с фючърсите на суровия петрол Брент достигайки 77,54 долара за барел, което е спад с 12 цента.
Лекият американски суров петрол също отчита понижение. Основен фактор за по-ниските цени е оптимизмът относно ситуацията в ивицата Газа.
Нарастващите надежди идват след посещението на американския държавен секретар Антъни Блинкън в Израел, където бе постигнато съгласие за примирие и освобождаване на заложниците, въпреки че позицията на радикалната групировка „Хамас“ остава нестабилна.
Друг важен фактор е ситуацията в Либия, където увеличените добиви на петрол от най-голямото находище в страната допринасят за поевтиняването.
На 7 август бяха обявени форсмажорни обстоятелства поради протестите, които възпрепятстваха добива, но напоследък се наблюдава увеличение на производството.
В Европа борсовата търговия започна на позитивна територия, следвайки тенденциите от азиатските пазари и Уолстрийт. Инвеститорите се фокусират върху лихвената политика на централните банки.
В Швеция бе обявено намаление на основния лихвен индекс с 25 базисни пункта, с индикации за още намаления до края на годината.
Лихвената политика остава ключов инструмент на централните банки за контрол върху инфлацията, което оказва влияние на финансовите пазари.