За последните 20 години инфлацията е надвишила доходността на частните пенсионни фондове, което е довело до намаляване на покупателната способност на парите, натрупани за втора пенсия.
Според данни на Комисията за финансов надзор (КФН) и Националния статистически институт, представени от вестник “Труд”, доходността на универсалните пенсионни фондове е варирала между 65,2% и 125%, докато инфлацията за същия период е достигнала 126,5%.
Това означава, че реалната стойност на средствата, вложени за пенсии, е намаляла, като нито един от универсалните фондове не е успял да постигне доходност, която да покрие инфлацията. При доброволните пенсионни фондове ситуацията е малко по-различна, като само два от тях са успели да надминат инфлацията с доходност, варираща между 22,6% и 147,6%.
На този фон, частните пенсионни фондове настояват за увеличаване на вноските за втора пенсия. Евелина Милтенова, председател на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване, посочва, че сегашната вноска от 5% е ниска и призовава за нейното плавно увеличаване до 10%. Тя припомни, че първоначално вноската е била 2%, като е достигнала до 5% през 2007 г., но предвиденото увеличение до 7-10% така и не е било реализирано.
Според последните данни на КФН, средната натрупана сума на един осигурен в универсалните пенсионни фондове е 6910 лв., което е достатъчно за изплащане на минимална държавна пенсия от 580,57 лв. за една година.
Това показва, че макар фондовете да търсят повече средства за управление, резултатите до момента не успяват да защитят реалната стойност на спестяванията на осигурените лица.