Продължават уроците по Горска педагогика в Северозападно държавно предприятие.
През месец ноември /до момента/ 12 горски стопанства реализираха стартовата си кампания в обучение и възпитание на подрастващите в опазване и грижи за гората и нейните обитатели – дивите животни.
Към аудитория от ученици в пети и шести клас, Димитър Николов-лесничей от ДГС-Оряхово, представи урок на 17 ноември. Той запозна учениците с професията на лесовъда и провери знанията им в опазването на природата.
След това децата с голям интерес слушаха беседата за животните и с охота се включиха в игрите „Горско духче“, „Познай кое животно съм“, „Стоножки“, „Пиб и моб“, „Лисица и сърничка“.
В Градския парк на Монтана проведоха обучение инж. Любомира Лазаровска и Денислав Димитров от ДГС-Монтана, с участието на Габриела Георгиева от ДГС -Видин. Времето позволи на открито учениците от Четвърто ОУ“Иван Вазов“ да се потопят в забавно-образователни игри – „Тайни торбички“, „Паяжина“ и „Лисици и зайчета“.
Петокласници научиха нови неща от горските служители за дивите животни, за това – какви предмети е обичайно да срещаме в природата и кои са вредни за природата. Лесничеите и учениците беседваха колко време отнема разграждането на хартията, пластмасата и стъклото в природата, за това колко е важно да се изхвърлят боклуците на места, предназначени за това.
Децата се впечатлиха от предизвикателството да преминат „Паяжината“, която се оказа доста трудна. Поради големия интерес към това занимание, класният ръководител обеща да го пренесе в училище. Накрая учениците използваха есенни листа от различни дървесни видове, за да украсят голямо платно с изображение на сърничка, подготвено от Габриела Георгиева.
Паното бе подарък от лесничеите за учениците и тяхната учителка, които си тръгнаха от урока, заредени с много енергия и нови знания за гората.
Изпращайте ни вашите снимки, сигнали и нарушения от Монтана и региона по всяко време на имейл [email protected]