Петър Петров: Министърът говори за „почти геноцид“, но бюджетът не дава пари за пътищата на област Монтана
Преди дни министърът на регионалното развитие заяви, че отношението към хората в Северозападна България по...
Българските политици отново разпалват тревога за състоянието на държавата, но усилията им да разрешат кризата са далеч от решителни.
Въпреки че парламентът се събра за първи път преди почти месец и половина, важни решения като одобрението на правилника на Народното събрание бяха отложени, а преговорите за ново правителство започнаха едва в началото на тази седмица, без значителен напредък.
Формирането на работещо правителство в настоящия парламент е изключително трудно, особено заради историческите вражди между основните политически сили – ГЕРБ-СДС, ДБ, БСП и ИТН. Мостовете между тях са изгорени, а постигането на съгласие изглежда почти невъзможно, като всеки от тези играчи има различни интереси и амбиции.
ГЕРБ-СДС преследва основната цел да формира правителство с лидер Бойко Борисов начело. Това би позволило на партията да възстанови влияние и да продължи да доминира в изпълнителната власт, но също така да върне Борисов в международната политическа сцена. Въпреки това, ако други формации се съгласят на такова правителство, те рискуват да загубят своята подкрепа сред избирателите, особено ДБ, които обещаха да се борят с корупцията и да реформирват правосъдната система.
ИТН и БСП също се намират в деликатно положение. Социалистите, макар и с малък брой депутати, успяха да получат председателския пост в Народното събрание, но влиянието на външни фактори като президента Румен Радев и бизнесмена Делян Пеевски усложнява ситуацията. Тези външни играчи могат да саботират всякакви усилия за съставяне на стабилно правителство.
Предизвикателствата са многобройни, като сред основните препятствия е решението на ГЕРБ относно Бойко Борисов като премиер и подкрепата за временното главен прокурор Борислав Сарафов. ДБ ще имат сериозни трудности да обяснят на избирателите си подкрепата за правителство, което не е готово да се отрече от Пеевски или да блокира избора на Сарафов.
Политическата ситуация остава на тънък лед, а времето изтича. Ако четирите основни политически формации искат да формират правителство, те трябва да започнат сериозен политически разговор, като не губят повече време, защото прозорецът за съставяне на коалиция се затваря бързо.
Преди дни министърът на регионалното развитие заяви, че отношението към хората в Северозападна България по...
Област Монтана е загубила близо 10% от населението си само за последните четири години, а...
Народният представител адв. Петър Петров ще проведе приемна с граждани в Берковица на 7 юли...
Язовир „Огоста“ – един от най-големите язовири в България и стратегически обект с значение за...
Montana Live TV е независима регионална информационна медия, която отразява новини, спорт, култура и обществен живот от област Монтана и Северозападна България.
гр. Монтана, България
Редакция:
[email protected]
Реклама:
[email protected]
Сигнали:
[email protected]
© 2026 Montana Live TV - е независима медия.
Всички права запазени.