И при петия опит на парламента депутатите не успяха да си избере председател, след като и четирите кандидатури не успяха да съберат необходимия брой гласове и на двата тура.
След тричасови дебати за пети път не беше избран председател на 51-вото Народно събрание.
„За“ издигнатата от „БСП – Обединена левица“ Наталия Киселова гласуваха 39, „против“ – 117, „въздържал се“ – 82.
Петър Петров от „Възраждане“ получи 47 гласа „за“, 133 – „против“, 58 „въздържал се“.
Рая Назарян от ГЕРБ събра 68 гласа „за“, 148 – „против“, 22 – „въздържал се“.
Силви Кирилов от „Има такъв народ“ получи 66 гласа „за“, 98 – „против“, 74 – въздържал се“.
На балотажа „за“ Рая Назарян гласуваха 68, „против“ – 150, „въздържал се“ – 20.
„За“ Силви Кирилов бяха 101, „против“ – 99, „въздържал се“ – 37.
Засега Силви Кирилов от „Има такъв народ“ (ИТН) се очертава като консенсусната фигура, около която повечето парламентарни групи да се обединят и да отпушат по същество работата на висшия законодателен орган. На балотажа с Рая Назарян той събра 101 гласа, като за него отказаха на гласуват ДБ и БСП.
Заседанието ще продължи в сряда, 27 ноември, от 11:00 часа.
Депутатите направиха пети опит да изберат председател на Народното събрание.
Решаваща бе позицията на БСП, която може да даде нужните гласове за изор на кандидата на ИНТ. Парламентарната група на БСП обаче е решила да не подкрепи Силви Кирилов, дори и ако той стигне до балотаж. И това стана ясно от декларация на групата, прочетена от Гуцанов. Наталия Киселова отново ще бъде номинирана, а при балотажа социалистите ще гласуват с „въздържал се“.
Точно в 10 ч. председателстващият парламента Силви Кирилов даде начало на днешното заседание, след което бе пристъпено към нов кръг от предложения и гласуването им.
От името на ГЕРБ-СДС Теменужка Петкова препотвърди кандидатурата на Рая Назарян за председател на 51-то НС. Петкова припомни няколко акцента от биографията на Назарян, изтъквайки, че „тя е отличен юрист с 14 години юридически стаж, от които 12 като адвокат към Софийска адвокатска колегия“. „Назарян бе и успешен председател на 50-ия парламент, винаги търсеше и намираше баланс между политическите сили“, отбеляза тя и призова: „Уважаеми колеги, нека спрем с експериментите и да направим така, че този парламент да заработи.
Борислав Гуцанов от БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА прочете обща декларация, в която бе изтъкнато, че „математическият избор на общ кандидат не е изход от кризата“. „В търсене на изход ние от ПГ на БСП-ОЛ каним всички парламентарни групи, които искат да сложат край на кризата в държавата, на разговори. Целта е да бъде постигнато едно надпартийно мнозинство и на базата на общи приоритети да бъде излъчен председател“. Гуцанов изтъкна, че изборът на Силви Кирилов би било заявка за поредни предсрочни парламентарни избори и призова да бъде подкрепенат кандидатурата на доц. Наталия Киселова.
От името на ПГ на „Възраждане“ отново бе потвърдена кандидатурата на Петър Петров. Кратка биографична справка бе представена от Цвета Рангелова.
Тошко Йорданов от ИТН заяви: „ИТН естествено, че издигаме кандидатурата на Силви Кирилов. Мотивите ни са пределно ясни. Парламентарните групи на ППДБ, АПС и МЕЧ проявяват единствено отговорност пред собствените си партийни цели. Ако се стигне до балотаж между господин Кирилов и който и да е друг, те ще постъпят както и преди.
С БСП имахме разговор, а в момента получаваме декларация, която връща процеса в началото, забатачва работата в парламента и казва, че ако се избере господин Кирилов, означава, че започваме предсрочни избори. Не, започваме парламентарна дейност. БСП забавят и разводняват процеса. Що се отнася до ДБ – колеги, вие държахте много на една декларация, която и ние подписахме и ще работим по нея с вас заедно. Как ви звучи, като започнем работа по декларацията и ние кажем – няма да ви поддържаме, защото в залата са влезли депутати от „Възраждане“. И вместо да правите санитарен кордон, отваряте огромна порта в този санитарен кордон и постилате цветя и рози. Имате избор как да постъпите и след това да си понесете последствията от това решение“.
Надежда Йорданова от ППДБ заяви, че от групата ще подкрепят „такова мнозинство, което ще освободи България от проказата на корупцията“. „България цикли, защото ние не можем да решим простичкия проблем . че институциите трябва да действат в обществена полза. Затова ние настояваме: За избор на ВСС, който не е парцелиран на партийни квоти. Трябва да се спре изборът на Сарафов за следващите 7 години. Един закон за всички, а не да генерираме скандали“, заяви пламенно тя.
Искра Михайлова от „Възраждане“ я засече, че ППДБ се опитват с безумна декларация да борят корупцията: „Какво ще стане утре, ако ние 35 човека гласуваме в посока, свързана с вашите приоритети? Какво ще направите – ще излезете от зала, защото ние сме гласували за?! Тук става за политика, за държава. Осъзнавате и ли го това нещо – ние не сме в детската градина да си скубем плитките. Вие 17 човека си въобразявате, че можете да разигравате цяла една държава. И обикаляте по всички национални телевизии, обяснявайки, че не можете да гласувате заради „Възраждане“. Това е безумие“. Йорданова й отговори с дуплика, че току-що била чула „всички опорки срещу нас“.
Станислав Балабанов от ИТН заяви: „Уважаеми колеги от ДБ и БСП, госпожо Йорданова, балотажът е заложен като процедура по време на избор. След като няма подкрепа за партийна кандидатура, всички да се обединят около това избраната личност да се обедини около законодателната програма на този парламент. Не ви ли е срам, бе, колеги. Актьорската игра е хубаво нещо, но вашите истински лица лъснаха пред цялото българско общество. Рекорден ден ние не можем да изберем председател. Докога ще залъгвате вашите избиратели, че няма да участвате в „алтернативни мнозинства“. Балабанов изтъкна, че на картата е заложена България и че има конкретна програма, която може да започне още от утре“.
„Защо се въздържате, колеги от ДБ? Докога ще използваме медийното пространство, цяла България ви гледа. Днес да няма избран председател – в понеделник, във вторник – пак сме тук. Това е призив към вас. Знам различията, знам, че някои от вашите избиратели ги удря ток, когато чуят „Възраждане“ или ИТН. Или ви е страх, че Путин ще дойде да управлява в българския парламент?!… Не само вие имате програма. Виждате каква е несправедливостта в държавата и вие продължавате: „С „Възраждане“ няма да гласуваме. Нашите избиратели не ходят да се снимат на Червения площад… Кое е по-важното?! Кое не разбирате?!“.
Божидар Божанов от ППДБ помоли Балабанов да си спести иронията и заяви, че ППДБ имат нужда от достатъчно гаранции, че декларацията им срещу корупционните инструменти ще бъде подкрепена.
Иван Иванов от БСП-ОЛ заяви, че е най-лесното нещо да се залепи етикет: „Политиката са мостове, по които да минем. Човек трябва да си прави сметкща защо са го изпратили тук неговите избиратели – да прави шоу или да направи така, че хората да живеят по-добре“.
Станислав Балабанов от ИТН настоя, че до момента доц. Силви Кирилов събира най-много гласове и в името на конструктивния тон много БСП внимателно трябва да си помислят как да гласуват. „По отношение на Божанов – трябва да ви кажа, че никой по никакъв начин не е говорил кой ще бъде служебен министър-председател… Нашите юридически екипи заедно с вашите могат да седнат, да изчистят нещата. Отговорът е много лесен – ние вече сме се съгласили, така че нищо не ни пречи как да стартираме нашата подкрепа към вашата законодателна програма. Помислете много внимателно преди да гласувате“, заяви той.
Явор Божанков от ППДБ потърси разликата между гласуване и мнозинство: „Трябва да обясним какво е изборът на председател. Според ГЕРБ това им се пада по традиция като първа сила. Това не е вярно, такава практика няма. Първата сила за осми път не може да формира мнозинство и да направи кабинет. И докато водим този спор, от ГЕРБ изказвания нямат. Атаката срещу нас идва от „Възраждане“.
„Пич, ти караш Хелоу Кити. С кого ще се бориш? Жени ви се подиграват, че карате двуколка, а тук се набирате като малко петле?“, заяви Светослав Тодоров от „Възраждане“, а Тошко Йорданов нарече Божанков „червен запъртък“ в гнездото на Промяната: „Разбирам, че този НУРС („неуправляем ракетен снаряд“, б.р.) сте го взели, защото е наследил от баща си някакъв бизнес, с който си плаща депутатските места най-вероятно… Но имате голям проблем с това недоразумение, защото той нанася щети и на двете половини на коалицията ви. С подобни сексуално-ментално-физиологични грешки на природата няма да успеете в нищо“.
Цончо Ганев от „Възраждане“ отбеляза, че „от ДБ са изчели пожелателна декларация със старите опорки“ и заяви, че е „неудобно ППДБ да говорят за съдебна реформа, защото това, което са променили в Конституцията се оказа пълна катастрофа“.
Атанас Славов от ППДБ подхвана темата за управленското мнозинство и обвини „Възраждане“, че отнемат възможността ГЕРБ да дадат обяснение. „Има няколко реални стъпки, направени в съдебната реформа през последните години, и те са благодарение на ППДБ“, заяви той, изтъквайки като основна заслуга закриването на Спецправосъдието.
Цончо Ганев заяви, че от ППДБ седят и подсмърчат и казват: „Няма за гласуваме!“. „Защо?! Защото Путин седи в залата… Но вашата периферия няма да ви прости, както не прости в Бургас на Божанков с моносайкъла, който подсмърча и говори простотиите си“, заяви Ганев.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви: „Уважаеми колеги, мълчанието много пъти е красноречиво и не виждам защо продължаваме предизборната кампания от тук. Чух няколко тези – една от които се набива много настоятелно: първата политическа партия е длъжна и носи отговорност. И в същото време, когато ние казваме и си предлагаме кандидата, предпоследната, последната, тези в средата излизат и казват – не, не може, трябва да е от нас. Добре. Съберете се. Какви ли не компромиси правихме през последните години“.
Той припомни, че ГЕРБ са подкрепяли всичко, което от ППДБ са искали за промяна в съдебната и конституционната реформа: „Изгоних си най-добрия специалист по конституционно право по искане на Христо Иванов – Радомир Чолаков. Как да има разговори, когато ППДБ са ходили да си предлагат Бойко Рашков за служебен премиер“.
Борисов заяви, че въпросите не трябва да съм към него: „Какво искате от мен? Да си оттегля кандидата, за който 600 000 са гласували. Ми няма да го оттегля. Нищо не ми дава право да го оттегля. Дадох формула за правителство. ако имаше такова мнозинство, тогава можеше председател да е Силви Кирилов, дали госпожата, която предложихме. И щяхме да вървим напред. Първата политическа сила носела отговорност. Ами ако не бях отишъл в манастира?!“.
„Съгласих се – конституционна, съдебна реформа. Идваха в моя кабинет, всичките са живи и здрави, за радост. Без един. Защото иначе пак щяхме да имаме сглобка. Казвам го с прискърбие… Моите юристи ми казваха – това, което правите, е грешно. А аз слушах Христо Иванов. Всичко за Конституцията аз го поех, защото си признах, че съм си дал подписа. И нали всичкото това беше, за да няма еднолична власт. И така я спряхме… Ами нали домовата книга пак се писа от нас, трите партии. А сега колегите казват – ама малко ни е срам. Видно е какво сме сътворили, а се заклеймяваме. Путин има с кого да се занимава. Не с нас, за радост“.
Бойко Борисов се обърна към Силви Кирилов и предложи да се направи председателски съвет – „за да се опитаме да направим нещо“. „Какъв е дневният ред на обществото – един месец партиите обясняват на хората, те гласуват и на първата партия дневният ред е най-подкрепен. После на втората, третата, четвъртата. Така я разбирам демокрацията. Иначе на следващите избори сега съм намерил един 30-та година роден, ще го сложа водач и си гарантирам служебен министър-председател. Иначе с господин Рашков може да сме следващите, които ще се борят за този временен пост“, заяви Бойко Борисов.
Мартин Димитров от ППДБ заяви, че решението било „всички да си оттеглят кандидатите и да бъде избран най-възрастният, но с голямо мнозинство – и тогава трите мандата да бъдат на масата и всеки да си носи своята отговорност“.
Тома Биков от ГЕРБ припомни, че правителството не на Николай Денков, а това на Кирил Петков е било свалено, а това на Денков е подало оставка. „Извън това ние имаме един съществен проблем в комуникацията си с вас. И то е, че вашата политическа сила по презумпция искате по някакъв начин да ни унижите. Дори да управляваме заедно. Бяхме заедно, ние ви подкрепяхме, вие управлявахте. И винаги по един перверзен начин искате да кажете – абе, вие сте кофти, бе, не може да имате председател, защото е от ГЕРБ.
Въпреки че демократичната логика води към това – лидерът на първата политическа сила да бъде и министър-председател. Настройвате собствените си избиратели по неподходящ начин към нас. После идвате, защото се оказва, че не можете без нас. – Продължаваме да ги мразим, ама не можем без тях. Е как сега ние да участваме в тоя дебат?! Моля ви, хванете и озаптете малко Кирил Петков. В момента, в който отиваме към някакви разговори, той излиза и минира целия терен“.
Силви Кирилов призова към овладяване на емоциите и проява на взаимно уважение.
Станислав Балабанов от ИТН предложи да бъде прекратена процедурата по дебати и да се премине към гласуване. Кирилов обяви, че поради разразилите се емоции в залата, „довели до разстройства в ендокринната система“, се налага половинчасова почивка.
На последното гласуване 17 гласа не достигнаха на кандидата на „Има такъв народ“ Силви Кирилов, за да бъде избран.
Днес процедурата отново ще се повтори – с номинации на парламентарни групи.
Позициите на партиите от сряда до днес не са се променили и по всичко личи, че ключът към разрешаването на кризата с избора на председател на Народното събрание е в БСП, тъй като с 20-те гласа на социалистите Силви Кирилов може да бъде избран с мнозинство от 121 гласа (ако гласуват всички 101 народни представители от МЕЧ, „Възраждане“, АПС, „Продължаваме промяната“ и „Има такъв народ“ – б.а.)
Левицата досега имаше свой кандидат – доц. Наталия Киселова, като тя ще бъде номинацията на формацията и днес. Тезата на временното ръководство на БСП е, че трябва да бъде подкрепен „най-подготвеният кандидат“. Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов предлагат още Наталия Киселова да бъде подкрепена за поста на „пръв сред равни“, тъй като номинацията ѝ представлявала крачка назад от партийните интереси, защото конституционалистът е представител на гражданската квота, а не член на БСП.
Въпреки че неофициално в парламента се коментира, че една от причините за патовата ситуация е възможността следващият председател да реди служебно правителство, до момента представители на левицата и самата Киселова не отговарят категорично на въпроси дали тя би поела ангажимент да не се съгласява да е служебен премиер.
В сряда представители на левицата предложиха преговори между формациите и изслушване на кандидатите, но въпреки това БСП инициира една-единствена среща – с „Има такъв народ“, като резултатите от нея не бяха официално съобщени. Социалистите са се опитали да съберат подкрепа за кандидатурата на доц. Киселова, но без успех.
Представителите на партията на тв водещия Слави Трифонов единствено коментираха пред журналисти, че депутатите от „БСП-Обединена левица“ са поели ангажимент да обсъдят номинацията на Силви Кирилов в ръководните си органи. Обаче заседание на Изпълнителното бюро изобщо не е имало, тъй като неофициално се говори, че повечето от социалистите в тясното ръководство на партията биха подкрепили идеята да се гласува „за“ номинацията на Силви Кирилов.
Единственото сигурно е, че в 9 часа парламентарната група на БСП ще реши как ще гласува днес и възможна ли е промяна във вота при балотажа, ще бъде ли оттеглена номинацията на доц. Киселова и ще бъде ли иницииран нов кръг от преговори.Съгласно приетата промяна в правилата за избор на председател на Народното събрание, предложена от „Възраждане“, за избран ще се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите в пленарната зала.
Регистрацията на кворума на първото заседание, което продължава и днес, отчете 234 народни представители, което означава, че са необходими минимум 118 гласа, за да бъде избран председател.
Днес процедурата отново ще се повтори, като се очаква ГЕРБ-СДС отново да издигнат своя кандидат Рая Назарян, „Възраждане“ – Петър Петров, а „БСП – Обединена левица“ – Наталия Киселова.
Кандидатурата на ИТН Силви Кирилов, който е и най-възрастният депутат, разцепи при последното гласуване групата на ПП-ДБ.
Очакванията са днес да стане ясно дали ще има мнозинство за избор на председател и ако такова се сформира откъде ще дойде – от „Демократична България“, която е част от ПП-ДБ или от „БСП – Обединена левица“.
Към момента няма и индикации за задкулисни договорки между партиите за избор на определена личност за парламентарен шеф.
Надявам се в петък да се поздравим с избран председател на Народното събрание, защото рискът парламентарната криза да прерасне в конституционна е твърде висок, заяви в четвъртък следобед вицепрезидентът Илияна Йотова. И призова партиите да проявят разум, за да се завърти колелото с връчването на мандатите, и поне да се направи бегъл опит да се състави правителство.
По-рано през деня стана ясно, че „Има такъв народ“ очаква решението на БСП – Обединена левица дали ще подкрепят номинацията на Силви Кирилов за председател на 51-ото Народно събрание на заседанието в петък. „Само 17 човека са ни нужни, процесът е почти завършил“, съобщи Тошко Йорданов.
От „Възраждане“ пък се обявиха за мнозинство без ГЕРБ и ДПС. Лидерът на партията Костадин Костадинов и негови колеги проведоха срещи с представители на БСП, ИТН и МЕЧ. После, обаче, Костадинов призна, че няма единодушие във всички парламентарни групи, с които са преговаряли по отношение на фигурата, която трябва да бъде излъчена за председател на Народното събрание.
Миналия петък лидерът на най-малката формация в 51-ото Народно събрание Радостин Василев се закани ако в сряда, 20 ноември, няма избран председател, щял да предложи „едно авангардно решение“, което „засега се пази в тайна“. Това, обаче, не беше направено. Не е ясно дали пази обявяването на решението си за този петък, ако няма избран председател на НС.