Години наред европейските институции се борят срещу дезинформацията. И всяко събитие или процес, които не се харесват на евроначалниците, се обясняват с някакви хибридни атаки, които идват от Русия, Китай, Иран.
С тези думи Петър Волгин разтърси статуквото на публичното говорене в Европейския парламент. Българският евродепутат посочи, че евролидерите стоварват вината за Брекзит на руснаците, а също така като руска интервенция се представя и тенденцията национално отговорни партии да печелят изборите в редица европейски страни. Изобщо всеки разумен глас в Европа се определя като „хибридна атака“ и това е абсурдно.
Всяка смислена критика по отношение на налаганите от Брюксел политики, автоматично се отхвърля като „дезинформация“, заключи Волгин. Причината за изявлението на популярния доскоро журналист от БНР евродепутат избран от „Възраждане“ част от групата „Европа на суверенните нации“ е, че в Европейския парламент се водят дебати по темата „Външна намеса и хибридни атаки“ и се разсъждава за необходимостта от укрепване на вътрешната сигурност в ЕС.
Позовавайки се на пропагандната война в САЩ между демократи и републиканци, Петър Волгин даде следния пример: „Повече от сигурно е, че ако Доналд Тръмп отново стане американски президент, „говорещите глави“ в Европа ще кажат, че това се е случило благодарение на вездесъщите руски хакери.“ По-нататък той уточни, че докато се тиражират подобни несъстоятелни обяснения, най-високопоставените европейски лидери говорят неверни неща, които ако сме по-малко деликатни, можем да наречем направо лъжи. „Помним, че Урсула фон дер Лайен каза, че руската икономика е на командно дишане, и че руснаците вадят чиповете от миялните и хладилниците, за да поправят военните си машини. Всъщност днес руската икономика е с много по-добри показатели от редица западни държави, руската армия печели на бойното поле, а Зеленски пожела и ядрено оръжие.“ Накрая Волгин укорително завърши, че г-жа Фон дер Лайен не просто не е била порицана за дезинформацията, която е употребила, но дори е била избрана втори път за шеф на Еврокомисията. „Напълно съм съгласен, че Евросъюзът трябва да се бори срещу дезинформацията. Особено активно трябва да се бори срещу онази дезинформация, която собствените му лидери разпространяват.“