Започна масово изсичане на борове в гора край Монтана, научи Montana Live.
За случая сигнализират граждани, а информацията бе потвърдена от снимки и видеа, разпространявани активно в социалните мрежи.
От дни монтанчани публикуват кадри, на които ясно се вижда как се извършва сеч на значителен брой дървета в боровата гора – място, добре познато като зона за разходки, отдих и бягство от градския шум. На територията е поставена информационна табела, според която имотът е държавна собственост.
Съгласно посочената информация, изпълнител на дейностите е фирма „Бор лес М“ ЕООД – Монтана, с регистриран лесовъд Илия Илиев, като се извършва сеч – пробирка. Периодът за извършване на дейността е определен от 12 януари 2026 г. до 30 септември 2026 г.


Въпреки наличието на документация, сред жителите на Монтана нарастват сериозни притеснения. Граждани питат дали ще останат без своята борова гора – мястото, където поколения наред се разхождат, почиват и се наслаждават на тишината и спокойствието.
Най-големият страх на хората е, че след извършването на сечта теренът може да бъде разчистен за бъдещо застрояване, което окончателно би унищожило едно от малкото зелени пространства край града.
„Монтанчани, не спете – събудете се!“, призоваваме ние от Montana Live. Нима сте готови да загубите любимото си място за отдих и природа, заменено от бетон и асфалт?
От Montana Live заявяваме ясно – предлагаме организирането на граждански протест, ако компетентните институции не дадат незабавни и категорични отговори за законосъобразността, обхвата и последствията от извършваната сеч.
Обществото очаква ясна позиция от отговорните институции – има ли риск боровата гора край Монтана да бъде унищожена и ще бъде ли защитен общественият интерес?
Montana Live ще продължи да следи случая.















