В периода от 25 ноември (Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените) до 10 декември (Денят на човешките права) се отбелязват 16-те дни на активизъм срещу насилието, основано на пола. През тези дни, вследствие на сключено споразумение между МВР и УНИЦЕФ България, в цялата страна се провежда Национална превантивна кампания „Никога повече …“. Целта на кампанията е да насочи общественото внимание към това, че насилието засяга хора от всички възрасти – мъже, жени и деца и не трябва да бъде толерирано под никаква форма.
Във връзка с 16-те дни на активизъм срещу насилието, основано на пола, в приемните на полицейските и младшите полицейски инспектори в област Монтана са разпространени информационни материали, които ще бъдат предоставяни на гражданите. Полицейските служители провеждат срещи с директорите на учебните заведения за организиране през периода на мероприятия с учениците, насочени към превенция на домашното насилие. Планирани са беседи с ученици от 14-18 г., при които ще бъде предоставена информация за поведенията, определяни като насилие и неговите форми, както и за правата им като подрастващи.
По данни на ОДМВР-Монтана през 2023 г. има издадени 96 заповеди за защита по Закона за защита от домашно насилие на 113 човека в областта – 77 заповеди са за насилие срещу жени, 28 – за насилие срещу деца и 8 – за насилие срещу мъже. До края на месец октомври т.г. на територията на областта са издадени 76 заповеди за защита от домашно насилие на 80 човека. От тях 64 заповеди са издадени за насилие срещу жени, 5 – за насилие срещу деца и 11 – за насилие срещу мъже. За първите 10 месеца на 2023 г. полицейските служители от РУ и ОДМВР-Монтана са извършили проверки на 810 сигнала за домашно насилие. За същия период на настоящата година подадените сигнали са със 64 повече /874/.
По данни на отдел „Разследване“ при ОДМВР-Монтана през 2023 г. са образувани 30 досъдебни производства /ДП/ за престъпления, извършени в условията на домашно насилие. От тях са приключени 26 ДП, като 11 ДП са предадени за съд, 15 ДП – за прекратяване, а 4 ДП в момента са все още на производство. По разпоредбата на НК за закана с убийство е работено по 13 ДП, от които 11 ДП са приключени с резултат 2 ДП – за съд и 9 ДП – за прекратяване. На производство са 2 ДП. По законовата разпоредба за причиняване на телесна повреда е работено по10 ДП, от които 8 ДП са приключени с резултат – 2 ДП за съд и 6 ДП – за прекратяване. По чл. 296 / неизпълнение на заповед за защита със съдебно решение / са водени 7 ДП, като всички са приключени с мнение за съд.
През настоящата 2024 г. е работено по 42 ДП, от които 22 са приключени, като 6 ДП са предадени за съд, 16 ДП – за прекратяване. По останалите 20 ДП производството продължава. За закана с убийство са образувани 6 ДП, от които 4 ДП са приключени с мнение за прекратяване. За нанасяне на телесна повреда в условията на домашно насилие са образувани 28 ДП, като приключените ДП са 14 – 2 ДП за съд и 12 ДП за прекратяване, работата по останалите продължава. За неизпълнение на заповед за защита са образувани 8 ДП, като 4 от тях са приключени с мнение за съд, а по останалите 4 производството продължава.
Районна прокуратура – гр. Монтана съобщи, че през 2023 г.за престъпления, свързани с домашното насилие, в областта са осъдени 10 човека с влязла в сила присъда, а към настоящия момент на 2024 г. осъдени с влязла в сила присъда са 6 човека. Според магистратите делата и преписките по тези престъпления, както и други обществено опасни деяния, са с такава важност, че е необходимо цялото общество да прояви крайна нетърпимост към тях. Тези престъпления се извършват в семейството и понякога продължават с години, но жертвите не подават сигнал до органите на реда и прокуратурата. Тогава е необходимо гражданите – свидетели и съседи, да съдействат за разкриването на подобни форми на агресия и насилие. Районна прокуратура в град Монтана е разположила надписи с телефони за връзка на електронната си страница и на входовете на институцията и нейните териториални поделения в Лом и Берковица. От прокуратурата подчертаха важността на ролята на Дирекцията за социално подпомагане /ДСП/, тъй като при установяване на пострадали деца или деца-свидетели на домашно насилие освен че се възлага проверка на органите на реда, се сигнализира и ДСП, която предприема мерки по Закона за закрила на детето.
От ДСП Монтана посочиха, че през изминалите 2 години са работели предимно по случаи на конфликти, системно насилие над деца под различните му форми – физическо, вербално и психологическо. Няма данни за проявено сексуално насилие към деца. От ведомството посочиха, че обществото е длъжно да сигнализира за подобни случаи – съседи или училищни ръководства. Най-често обаче самите деца, жертви на насилие, подават сигнали на обявената национална телефонна линия, с която са запознати при провеждане на информационни кампании. При всеки сигнал се извършва проучване, като се отчита възможния риск.
Сигнали за прояви на домашно насилие могат да се подават на следните телефонни номера – Единен Европейски номер 112, Национална телефонна линия за деца 116 111, гореща телефонна линия за пострадали от насилие 0800 18676, както и на телефона на Националното бюро за правна помощ 077 18250.
В брифинга на ОДМВР-Монтана, проведен по случай стартирането на националната кампания за борба срещу насилието, основано на пола, взеха участие комисар Йордан Христов, началник отдел „Охранителна полиция“ при ОДМВР-Монтана, гл. инспектор Тодор Тодоров, началник сектор „Охрана на обществения ред“ в отдел „ОП“ при ОДМВР-Монтана, гл. разследващ полицай от отдел „Разследване“ Габриела Цветкова, районният прокурор на РП-Монтана Емил Овчаров и гл. експерт Боряна Тодорова от Регионална дирекция са социално подпомагане – град Монтана.