Село Дъбова махала, община Брусарци, бе обхванато от мащабен пожар вчера следобед, при който бяха унищожени 19 къщи, кравеферма с площ около 400 кв. м, част от неизползвано училище, 250 бали сено и 500 декара сухи треви и храсти, съобщиха от ОДМВР – Монтана.
Огънят е трегнал от запалени сухи треви, а температурите над 43°C са допринесли за светкавичното му разрастване. Въпреки мащабите, няма пострадали хора, а всички животни от оборите и околните ниви са успешно спасени.
От унищожените къщи 18 са били необитаеми, а една – обитаема. Благодарение на бързата и координирана реакция на пожарните екипи от Монтана, Видин, Лом, Брусарци и село Гаврил Геново, са спасени 32 къщи в Дъбова махала и съседното село Киселево, както и жилищна сграда към фермата и обработваеми земи с царевица.
Пожарът е га́сен в продължение на часове, като е бил един от 10-те, избухнали вчера в областта – най-горещия ден за годината до момента.
От Регионалната дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” – Монтана напомнят, че миналото лято и есен са били белязани от над 130 000 дка изпепелени треви и храсти, както и 2500 дка гори. През 2023 г. 6 души загинаха, а 7 бяха ранени при пожари в региона. От началото на 2025 г. жертвите са един загинал и осем ранени.










