Председателят на групата на партия “Възраждане” в Общински съвет Монтана, Александър Димитров, отправи сериозно предупреждение към местната власт относно рисковете, произтичащи от неподдържаната речна инфраструктура в селата на община Монтана. В писмен въпрос до кмета на града, той настоя за незабавни действия по почистване на речните корита, деретата и отводнителните съоръжения.
Според Димитров, сигналите от граждани, включително жители на село Сумер, разкриват тревожна ситуация. По думите му, след посещение на място и извършена проверка е установено, че речните корита са в критично състояние — непочистени, обрасли и със затлачени канавки. Това създава реални предпоставки за бъдещи наводнения, особено при проливни дъждове.
„Имаме конкретни доказателства за занемарена поддръжка — затлачени канавки, невидими от растителност облицовани участъци, компрометирани шахти. Това не е просто административен пропуск, а заплаха за живота и собствеността на хората“, заяви Димитров. Той изрази притеснение, че при следващо обилно валежно събитие, рисковете от бедствия в района значително се увеличават.
В изказването си той подчерта и националното значение на проблема, позовавайки се на устна заповед от министър-председателя, която задължава местната власт да предприеме действия за почистване на речната инфраструктура във всички населени места.
„Настоявам за спешна проверка и техническа оценка на всички речни корита и канали във всичките 23 села от общината. Приоритетно трябва да се обърне внимание на най-рисковите участъци. Освен това е наложително изготвяне на ясен график за почистване, който да бъде достъпен за жителите и с подсигурено финансиране,“ заяви още той.
Александър Димитров завърши с призив към общинската администрация да представи публичен отчет за свършеното до момента и да осигури пълна прозрачност за бъдещите действия. Той подчерта, че бездействието на властите не само подкопава доверието на гражданите, но и създава условия за бъдещи кризи.
Проблемът с речната инфраструктура в община Монтана поставя отново въпроса за нуждата от стратегическо и навременно планиране при управлението на водните ресурси и защита от бедствия. Остава да се види дали местната власт ще реагира бързо и ефективно, или ще позволи ситуацията да се влоши допълнително.











