До дни в Монтана ще влязат в сила нови мерки, ограничаващи използването на електрически тротинетки в града.
Според наредбата, ще бъде забранено движението им по тротоари, пешеходни зони, паркове и градини, а нарушителите ще бъдат глобявани със суми от 50 до 500 лева.
17-годишният Кирил Тодоров, който от три години кара електрическа тротинетка, смята, че правилата са нужни, но при условие, че се изградят велоалеи. „Не трябва да се карат от деца под 14 или 16 години,“ коментира той.
Димитър Кузманов, който е както шофьор, така и потребител на тротинетка, подкрепя ограниченията, но е на мнение, че децата под 18 години трябва да ги използват само на безопасни места. „Пресичат опасно и не мислят – разчитат на шофьорите да ги пазят, което не е редно,“ заяви той.
Новата наредба изисква лицата, управляващи тротинетки, да бъдат на възраст над 16 години. Деца между 14 и 16 години ще могат да ги използват само в специално обозначени зони и със задължителна каска. Забранено е движението в детски градини, училищни дворове и други неразрешени места.
„Разрешено е движение по пътища с ограничение до 50 км/ч, в най-дясната част на платното,“ поясни Иванка Делева, общински съветник. Максималната скорост в града е 25 км/ч, а в зони със споделено движение – 10 км/ч.
Майки с малки деца одобряват промените, тъй като вярват, че те ще направят градските пространства по-безопасни за пешеходците.








