Народният представител от “Възраждане” Петър Петров изиска съдействие от служебния министър на МОСВ, във връзка с поредното инвестиционно намерение за изграждане на вятърен парк на територията на местността “Златията” в землищата на селата Горни Цибър, Златия, Разград, Черни Връх, Септемврийци и град Вълчедръм.
“Веднага след като предложението е входирано в ОбС Вълчедръм, кметът на града внася докладна записка с Проект на решение за принципно съгласие за изграждането на въпросния вятърен парк. По негово твърдение ще бъде извършена екологична оценка за въздействие на околната среда, а инвестиционното намерение ще бъде подложено на обществено обсъждане. Този вятърен парк следва да бъде изграден на територията на много плодородна земя, поради което е налице широк отпор от местната общественост”, коментира темата Петров.
“На 13.11.2024г. бе проведена сесия на Общинския съвет в град Вълчедръм, на която присъствах и аз. В първа точка от дневния ред бе обсъждано предложение за провеждане на местен референдум, именно по въпроса дали да бъде реализирано или не такова инвестиционно предложение за изграждане на ветрогенераторен парк. Поради това на заседанието присъстваха и около 50 жители на общината, всички до един изразиха мнение ПРОТИВ изграждането на въпросния вятърен парк „Вълчедръм“ и споделиха пред общинските съветници, че не е провеждано никакво обществено обсъждане”, посочи още Петров.
Той отбеляза също, че на следващия ден, заедно със служебния министър на МОСВ провеждат импровизирана среща с местни жители и земеделски производители, които отново изразяват своите опасения, по отношение на изграждането на вятърния парк. Тяхното основно притеснение е, че до момента не са били включени в обществено обсъждане на това инвестиционно предложение, както и че същото няма да бъде проведено реално и няма да им бъде предоставена възможност да изразят официално своето становище против изграждането на вятърния парк.
В тази връзка народният представител от “Възраждане” изисква множество проверки – дали инвестиционното намерение отговаря на изискванията за опазване на околната среда, дали становището от БДДР е акуратно, защото по данни на местни жители местности, включени в това инвестиционно намерение попадат във вододайна зона ; има ли дадено становище във връзка с данните, че в конкретния район се намират 11 спящи свлачища ; дали имотите, които ще бъдат засегнати попадат в защитени зони по “Натура 2000” ; да бъдат проверени реалните данни за площа на инвестиционното намерение ; дали до момента са проведени изискуемите по закон обществени обсъждания, а ако не са – в какъв срок ще бъдат извършени.
“Защитавам правото на гражданите на засегнатите общини да изразят становищата си на обществено обсъждане, а не да се реализират проекти с потенциални съмнения за множество нарушения и в пълен противовес на желанията на обществеността”, каза още Петров.