Идеята на здравното министерство да отпаднат медицинските бележки за извиняване на отсъствия в училище, а вместо тях родителите да представят амбулаторния лист от прегледа, се сблъска с притеснения от страна на лични лекари. Според д-р Костадин Сотиров, който има практика в Пловдив, в медицинския документ има твърде много информация, която ще става достъпна за учебните заведения. Лекарят твърди, че масово колегите му издават бележки срещу такса от 2 до 5 лева. Той смята, че този труд трябва да се заплаща, но това да не става за сметка на държавния бюджет.
В амбулаторния лист е описан целия преглед на детето, заедно с всички придружаващи заболявания. Тази информация се квалифицира като чувствителни лични данни. Да постъпва в училището е некоректно, смята личният лекар.
В електронната медицинска бележка дори диагнозата я няма, прави сравнение д-р Сотиров.
Той попита по каква логика нещо, което работи четири месеца, сега ще бъде премахнато изцяло и защо са платени пари за нещо, което няма да се ползва, като определи това “необоснован разход на средства” и разточителство.
Д-р Сотиров нарече още “глупости” твърденията, че на места медицинската бележка струва на родителите до 60 лева. Срамно е, че поставяме въпроса трябва ли да задължим лекарите да работят безплатно, коментира той в предаването “Хоризонт до обед”.
“Това не е медицинска дейност. Здравната каса заплаща медицински дейности.”
Като направи аналогия с таксата за издаване на шофьорска книжка, общопрактикуващият лекар заяви, че “държавата не е нещо на небето, това сме всички ние, тези пари не са на министър-председателя, тези пари са на нас, гражданите и няма да ги плати държавата тези пари”.