От началото на настоящата година до момента в региона са регистрирани 157 тежки пътнотранспортни произшествия с 11 загинали и 229 ранени граждани. В сравнение със същия период на предходната година тежките инциденти на пътя са били с 9 по-малко /148/, броят на ранените с 11 по-малко /212/, броят на жертвите се запазва /11/. Данните бяха съобщени на брифинг от главен инспектор Елвис Иванов, началник сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР-Монтана.
Основна причина за настъпването на голяма част от тежките ПТП в региона остава движението от страна на водачите с несъобразената скорост – 20 ПТП, при които са загинали 2-ма , 28 са ранени. Травматизмът на пътя е най-голям при навлизането на водачите на МПС в лентата за насрещно движение и предизвикване на челен удар – 9 ПТП, с 4 загинали и 14 ранени граждани.
Според вида на тежките пътно-транспортни произшествия най-голям е броят на пътните инциденти при блъскане на пешеходец – 26 ПТП, с 3-ма загинали и 26 ранени пешеходци, като такава голяма цифра при тези ПТП-та не е имало в областта от години, коментираха още от „Пътна полиция“. Причините за зачестилите инциденти с пешеходци са както във водачите на МПС, така и в самите пешеходци – а именно неправилни действия на водачите и неправилно пресичане от страна на пешеходците.
На второ място по аварийност в областта се нареждат блъсканията в крайпътни дървета – 15 ПТП, с 2-ма загинали и 23 ранени. Според представителите на Пътна полиция проблемът при тези ПТП-та е предизвикан от политиката на залесявания в страната и неспазване на необходимото отстояние от пътното платно. Израстването на големи дървета край пътя представлява реална опасност за увеличение на броя на загиналите при сблъсъците на автомобилите в тях, допълват от Пътна полиция.
Друг фактор, на който се дължи нарастването на пътно-транспортния травматизъм в областта, е повишената интензивност на пътното движението, особено на тежкотоварните автомобили, с маса над 20 тона, коментираха още от Пътна полиция. Със своите коренно различни динамични характеристики, в сравнение с леките автомобили, те се явяват допълнителна предпоставка за възникването на тежки ПТП.
Към момента в региона най-голяма е аварийността по пътищата от втори клас, които се явяват най-опасни – 29 тежки ПТП, с 4-ма убити и 36 ранени граждани. На второ място по аварийност са третокласните пътища – 27 ПТП, 3-ма загинали. На първокласен път път Е 79 няма загинали в катастрофи граждани през настоящата година – настъпилите ПТП са 14, ранените са 25.
Шофирането с по-висока скорост е причина за по-големият брой загинали при ПТП в извън населените места – през настоящата година по републиканските пътища /в извън населените места/ са настъпили 65 тежки ПТП, със 7 загинали, а в населените места – 82 тежки ПТП, с 3-ма загинали.