В седмицата от 22 до 28 януари България не е купувала руски петрол, сочат данните на Bloomberg на базата на обработените танкери на руските петролни пристанища. Така Русия не е доставила петрол към Европа през морските терминали за първи път от началото на пълномащабната война в Украйна.
Към 21 януари доставките за страната за последните четири седмици достигнаха средно 21 хил. барела на ден. В публикацията не се уточнява причината за спрените доставки. Народното събрание обаче ограничи износа на горива, произведени от руски петрол, от 1 януари. От 1 март предсрочно спира да действа и дерогацията, която България получи за доставките на руския петрол.
В края на декември доставките на руски петрол за страната бяха засегнати от лошото време в Черно море.
Търговци коментираха пред Ройтерс, че в момента ограниченията за работа при лоши метеорологични условия в руските терминали са облекчени и се допуска товарене на танкери и при 2-3 метрови вълни. Причината е недостиг на кораби и опит да се увеличат доставките, за да бъдат гарантирани приходите в бюджета.
Данните на Bloomberg показват обаче, че лошото време е намалило до 3,09 млн. барела на ден износа на руски петрол от морските терминали. Силен вятър е затворил терминала в Козмино, а пристанището в Уст-Луга спря работата за кратко заради атака с дронове в един от терминалите на газовата компания “Новатeк”. Заради неблагоприятните условия доставките за Китай например се бавят със средно пет дни, посочва още агенцията.
Като цяло износът е намален с 500 хил. барела спрямо нивата от май-юни, тоест с колкото Москва пое като ангажимент пред ОПЕК+.