Традиционната полицейска акция „Зима“ се провежда през месец ноември. Тя е част от превантивните национални кампании на МВР за безопасност на движението по пътищата. През предстоящия месец ще бъдат реализирани трите кампании на акцията, съобщи на брифинг инспектор Емил Николов от сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР-Монтана. Те са насочени към водачите на ППС /пътни превозни средства/ – велосипеди, превозни средства с животинска тяга („С безопасно пътно превозно средство през зимата”), кьм пешеходците и поведението на водачите спрямо пешеходците („Пешеходци и водачи за толерантност на пътя”) и към водачите на МПС, техническата изправност на автомобилите и поведението на водачите спрямо пешеходците („Безопасно шофиране през зимата”). Акция „Зима“ се осъществява от 30 години по инициатива на Сьюза на българските автомобилисти (СБА) в партньорство с МВР — Главна дирекция „Национална полиция”, отдел „Пътна полиция”, Българския Червен кръст и други държавни институции и бизнес партньори на СБА на централно и териториално ниво.
I. Кампанията „С безопасно пътно превозно средство през зимата” протича в дните от 01 до 10 ноември 2024 г.
Тя е с насочост към водачите на ППС — велосипеди, превозни средства с животинска тяга и др. При регистрация и пререгистрация на ППС ще се извьршва проверка на светлините за тяхната изправност в съответствие с нормативните изисквания. Съвместно с органите на местната власт ще се планират и извършват проверки за наличието на регистрация, както и за изправностга на светлинната и светлоотразителната сигнализация на ППС с животинска тяга и на малогабаритната селскостопанска техника. Проверките в това направление ще продължат и след приключване на акцията.
Контролът ще бъде насочен към:
– спазването на въведените ограничения за движение на велосипеди, индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС), ППС с животинска тяга и селскостопанска техника по определени пътища или участьци от републиканската пътна мрежа;
– недопускане движение по пътищата и улиците на технически неизправни и ППС без необходимото оборудване;
– недопускане движението извън населените места, през тьмната част на денонощието и при намалена видимост на велосипедисти без светлоотразителна жилетка в нарушение на чл. 80, т. от Закона за движението по пътищата (ЗДвП);
– недопускане движението на водачи на ИЕПС в тьмните часове на денонощието и/или при намалена видимост без светлоотразителни елементи върху видимата част на облеклото, позволяващи да бъдат лесно забелязани, или без каска, ако водачите са на выраст до 18 години, в нарушение на чл. 80а, ал. 1, съответно т. 1 и т. 5 от ЗДвП;
– недопускане движението през тьмната част на денонощието на водачи на ППС с животинска тяга без светлоотразителни жилетки в нарушение на чл. 106, ал. 2 от ЗДвП.
II. Кампания „Пешеходци, пътници и водачи за толерантност на пътя” ще се проведе от 11 ноември до 20 ноември 2024 г.
Дейността ще бъде насочена към превенция над поведението на пешеходците и пътниците и над водачите, неосигуряващи предимство на пешеходците.
1. Ще се извършва активен контрол за спазване от пешеходците на правилата за безопасно пресичане на платното за движение, както и за даване от водачите на ППС на предимство на пешеходците на пешеходните пътеки. Специално внимание ще се обръща на пешеходците в тьмната част на денонощието (при сумрак или на неосветени или слабо осветени участъци), движещи се неправилно особено извън населените места.
2. За гарантиране безопасността на пешеходците, в т.ч. на организираните групи (деца, вырастни, хора със специални потребности) ще се осъществява контрол за изпьлнение на разпоредбата на чл. 112, ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП.
(Чл. 112. (1) Организирана група деца на выраст до 10 години може да се движи само по тротоара или банкета, като първото и последното дете носят светлоотразителна жичетка, и задължително се води най-малко от две лица на възраст над 18 години. При пресичане на платното за движение водачът на групата е длъжен своевременно да подаде сигнал с палка „Стоп! Деца”, с червен флаг или с ръка, за да спре движението на пътните превозни средства.
(2) За осигуряване безопасното пресичане на платното за движение от деца всяко лице на възраст над 18 години може да подаде сигнал с палка „Стоп! Деца ”, с червен флаг ичи с ръка.)
3. Отношение ще се взима и спрямо пътници, пътуващи в нарушение на ЗДвП, които с поведението си създават предпоставки за пътнотранспортни произшествия. При констатиране неизползване на обезопасителни колани/системи/каски от пътници спрямо тях ще се взима отношение, (когато са навършили 16 години) и във всички случаи спрямо водачите в съответствие със законовите разпоредби.
4. При констатиране отнемане на предимство на пешеходци водачите ще се санкционират на място.
5. 17 ноември, който се отбелязва като Световен ден за възпоминание на жертвите от ПТП /третата неделя от месец ноември/, ще бъде почетен с панихида в памет на загиналите при пътно-транспортни произшествия в църковните храмовете.
III. Кампания „Безопасно шофиране през зимата” ще се реализира за времето от 21 до 30 ноември 2024 г. Дейността ще бъде насочена към контрол над техническата изправност на автомобилите и на осветителните им системи. Контролът ще се осъществява при явно и видимо присъствие на полицейските органи, на подходящи места край пътя с възможност за използване на уредите за проверка на фаровете. Ще бъде акцентирано върху недопускане на нарушения на разпоредбите на чл. 70, ал. З и на чл. 74, ал. 1 и ал. 2 от ЗДвП:
(Чл. 70 (З) През деня моторните превозни средства се движат с включени светлини за движение през деня или с къси светлини.
Чл. 74 (1) Допълнителни светлини за мъгла може да се използват само при значително намалена видимост поради мъгла, снеговалеж, дъжд или други подобни условия. Тези светлини не може да се използват самостоятелно.
(2) Допълнителна задна светлина за мъгла с червен цвят се използва, само когато видимостта е намалена под 50 метра.
По време на трите кампании на акцията ще се планират и специализирани полицейски операции със съответната насоченост.
По време на акция „Зима“ да се планира и извърши оглед за състоянието на пътните настилки, сигнализацията с пътни знаци и пътна маркировка и осветеността на участъците от уличната мрежа с повишена опасност за пътнотранспортни произшествия. При необходимост ще се изготвят предписания до собствениците на пътя.
АКЦИЯ “ЗИМА”
Съвети за безопасно пътуване през зимата
1. Сменете всички течности със зимни. Особено важно е да замените водата с антифриз.
2. Проверете техническата изправност на спирачките, средствата за сигнализация и светлинните източници.
3. Не потегляйте на път, ако отоплителната инсталация и миещото устройство за стъкла са повредени. Подменете перата на чистачките.
4. Поддържайте номерата, стъклата и огледалата за обратно виждане чисти.
5. Проверете състоянието на гумите. От 15 ноември до 1 март автомобилът трябва да е с гуми, предназначени за зимни условия, или с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм.
6. В три- и четириколесните МПС задължително трябва има обезопасителен триъгълник; аптечка; пожарогасител и светлоотразителна жилетка. При необходимост подновете съдържанието на аптечката.
7. Движете се внимателно при намалена видимост, в сумрак или в тъмната част на денонощието, не заслепявайте насрещно движещите се.
8. Ако не сте шофирали през зимата, информирайте се за спецификата на управление при аквапланинг, поледица, снеговалеж и влошени метеорологични условия.
9. В началото на зимата поставете в багажника буксирно въже, вериги за сняг и лопата. Проверете състоянието на резервната гума.
10. При нужда или ако сте в рискова ситуация, позвънете на телефон 112.
Анализ на пътно-транспортната обстановка в региона направи началникът на сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР-Монтана гл. инспектор Елвис Иванов.
По данни на Пътна полиция през периода от началото на годината до 30 октомври /01.01.-30.10.2024 г./ на територията на областта са настъпили 180 тежки пътно-транспортни произшествия, при които са загинали 13 души и са ранени 259. В сравнение със същия период на предходната година, тежките пътни инциденти в момента са със 17 повече /163 – за 2023 г./, броят на жертвите се запазва /13 – за 2023 г./, а броят на ранените – с 28 повече / 231 – за 2023 г./.
Към настоящия момент се запазва тенденцията най-голям брой жертвите да има при пътно-транспортните произшествия от видовете – сблъсъци в дърво, блъскане на пешеходци и челните сблъсъци между моторно-превозни средства – с по 3 жертви при тези пътните инциденти.
Нарушенията на водачите, довели до ПТП-та с най-голям брой загинали, са движение с несъобразена скорост с пътните условия /43 тежки ПТП, 4-ма загинали/. Друго нарушение на водачите, взело живота на 5-ма души, е навлизане в лентата за насрещно движение или така нар. „челни удари“.