Забраната ще е валидна за продажба на електронни цигари с характерни вкусово-ароматни качества и съдържащи овкусители, в която и да е от съставните им части – филтри, хартия, опаковки, капсули или други технически елементи, така че да се променя аромата или вкуса им, за да е по-привлекателен за потребителите.
„Пристрастяването към ароматизираните цигари е много по-силно, отколкото към обикновените, защото те претъпяват неприятната миризма на тютюневия дим“, коментира в ефира на „Добро утро, Европа“ пулмологът д-р София Ангелова.
„Редица експериментални проучвания установиха, че химикалите в тези вейпове имат много токсично въздействие върху кръвоносните съдове и други някои от тях ги променят, така както го прави диабетът или артериалната хипертония“, подчерта д-р Ангелова.
С промените в закона се забраняват и алтернативите на тютюневи изделия, които съдържат заместители на никотина и се употребяват свободно и от лица, ненавършили 18 години, включително и деца, като никотинови продукти, включително под формата на пакетчета (паучове).
Отравянето с подобни изделия може да доведе до гадене, повръщане, главоболие, замаяност, мускулни фасцикулации, гърчове, а при по-високи дози може да настъпи и период на потискане на функциите със симптоми на артериална хипотония и брадикардия, депресия на централната нервна система, мускулна слабост и парализа, включително на дихателните мускули, със затруднено дишане, остра дихателна недостатъчност, се казва в мотивите към законопроекта.