Днес, на 23 май, приключва общественото обсъждане за временната организация на движението заради предстоящото затваряне на участък от пътя Мездра – Ботевград.
Едно от предложенията, публикувани на страницата на АПИ, е в посока София ТИР-овете да преминават през прохода Петрохан.
Същото се случи и миналото лято и тежкотоварните камиони пътуваха по старопланинския път между Монтана и София само около седмица. После АПИ се принуди да отмени решението си. Имаше и протести.
След публикуването на решението на АПИ за обществено обсъждане на 25 април тази година в областна администрация Монтана са постъпили десетки жалби и подписки от жителите на населени места по направление на пътя, които възразяват срещу ТИР-ове по старопланинския път.
Областният управител на Монтана Ивайло Антонов е изпратил категорично възражение до АПИ
по повод планираното пускане на ТИР-ове по пътя Монтана – София през Петрохан.
Той е категорично против използването на републикански път II-81 за преминаването на камиони над 3,5 тона в посока Монтана – София, след затварянето на участъка от Мездра – Ботевград.
Възражението на Антонов се основава на това, че пътят – е планински с големи надлъжни наклони и малки радиуси на кривите, което при усложнени метеорологични условия би довело до невъзможност на придвижването на ТИР-овете и голям риск от възникване на тежки пътно-транспортни произшествия.
За пътя през прохода Петрохан има целогодишна непрекъсната забрана за движение на МПС с обща маса над 12 тона и той не може да бъде използван като обходен маршрут за тежкотоварното движение.
„През юни 2022 година част от шосето на територията на община Берковица пропадна заради обилни валежи, което наложи аварийно ремонтно-възстановителни дейности. Пътят в участъка е укрепен така, че по него да могат да минават превозни средства под 12 тона. Няма гаранция как преминаването на МПС с тегло над тази маса би се отразило на възстановения участък“, казва областният управител.
„Уважаеми инж. Вълчев, убеден в това, че безопасността и сигурността на пътуващите по пътищата в страната ни е от първостепенна грижа за всички нас, искрено се надявам да вземете под внимание изложените от мен доводи и преразгледате варианта за възможен обходен маршрут за МПС над 3,5 т в посока Монтана – София да бъде използван този по републикански път II-81 /през прохода Петрохан/, тъй като това крие високи рискове за тежки пътни инциденти, а също така поемането на евентуален интензивен тежкотоварен трафик би довело до влошаване на експлоатационното състояние на пътя“, завършва писмото си областният управител Ивайло Антонов.
Местната власт в Берковица също е категорично против преминаването на тежкотоварни камиони през прохода Петрохан,
каза кметът на Берковица Радослав Найденов. В общината тече подписка против вземане на такова решение. Във ФБ профила на администрация има подписали се над 1 000 души в подписка, които са против применаване на ТИР-ове през Петрохан.
„Тировете създават пряка опасност за участниците в движението, защото на завоите в прохода неизбежно навлизат в насрещното платно. Отделно от това преминаването на тежките камиони през селищата от община Берковица, които се намират на шосето, води разрушава настилката, а къщите покрай шосето се напукват от вибрациите. Трафикът от София към Берковица, Монтана и Видин през Петрохан и в момента е много интензивен, а движението на тежкотоварни камиони през него ще направи пътуването изпитание за шофьорите“, заяви кметът Найденов.
В началото на юни ще бъде спряно движението в отсечките Мездра – Лютидол и Лютидол – пътен възел „Новачене“.
Пълното затваряне на Мездра – Лютидол е необходимо за доизграждане на пътните възли на две нива – „Мездра“, „Дърманци“ и „Ребърково“.В отсечката Лютидол – пътен възел „Новачене“ продължава изграждането на пътен възел „Лютидол“, предстои корекция на Мала река с изместване на речното корито в дясно на пътя, в частично покрит участък под насип. Общата дължина на речната корекция е близо 2 км и е по протежението на пътя. Необходимо е да се изградят множество съоръжения – надлез, две армостени с обща дължина от 260 м, стоманобетонова подпорна стена с дължина 86 м, частично укрепителна пилотна стена с дължина 140 м, дълбок изкоп – близо 40 м, направа на стоманобетонова подпорна стена с дължина 256 м и др. Участък от трасето се намира във висок насип и при изграждането му ще се направят високи насипи в непосредствена близост до пътното платно.
При изпълнението на строителните работи шофьорите ще преминават по обходни маршрути. АПИ предлага следните:
За превозните средства до 3,5 т обходният път е:
По път III-1004 Паволче – Челопек – път III-1602 Челопек – с. Лютиброд – път II-16 Лютиброд – Елисейна – Своге – околовръстен път на София и обратно.
За превозните средства над 3,5 т обходните трасета са:
път II-13 Крапчене – Криводол – Борован – Бяла Слатина – Кнежа – Долни Дъбник – път I-3 Долни Дъбник – Червен бряг – Луковит – Златна Панега – АМ „Хемус“ и обратно;
път II-15 Враца – Борован – II-13 Борован – Бяла Слатина – Кнежа – Долни Дъбник – път I-3 Долни Дъбник – Червен бряг – Луковит – Златна Панега –АМ „Хемус“ и обратно;
Възможни обходни маршрути за МПС над 3,5 т са и следните трасета:
Само в посока Монтана – по АМ „Хемус“ – път I-3 Ябланица – Златна Панега – път III-3082 Златна Панега – Роман – път III-103 Роман – Мездра – п. в. „Моравица“ – път I-1 п. в. Моравица – Враца – Монтана.
Само в посока София по път II-81 през прохода „Петрохан“ до въвеждане на зимно поддържане.
Обходните маршрути при изпълнението на строителните работи на участъка Лютидол – п. в. „Новачене“ са:
Движението от и за с. Лютидол ще се осъществява по път III-161 Ребърково – Лютидол – Ботевград или по общинския път Типченица – Липница – Новачене. От пътен възел „Новачене“ до етапната връзка при км 192+140, движението ще е по новоизградения четирилентов път I-1.
Като обходни маршрути шофьорите ще могат да използват и други републикански пътища, като спазват действащата за тях постоянна организация на движение. Срокът на общественото обсъждане е до 23 май.
Промяната в организацията на движение ще бъде въведена след като бъдат издадени заповедите за временна организация на движение и строителите са поставили необходимата пътна сигнализация.