Анализите на Института за пазарна икономика показват, че само 20% от шосетата в област Монтана са в добро състояние, докато във Видин и Враца този процент надхвърля 33%. Монтана остава и общината с най-ниски данъци в страната, но е регионът с най-малко аптеки в Северозападна България.
Областта има население от 114,526 души, като 63% от тях живеят в градовете, разпределени в 130 населени места. Жителите на областите Монтана, Видин и Враца се отличават с ниски доходи и стандарт на живот. Средната брутна заплата в региона достига 15,500 лв. годишно, докато средното за страната е 21,200 лв. Пенсиите също са по-ниски – средно 704 лв. месечно, при 784 лв. за България. Това води до високо ниво на бедност, като 33.4% от населението на Монтана живее под националната линия на бедност, спрямо 20.6% в страната.
Населението в трудоспособна възраст намалява, а делът на хората с висше образование (16%) е далеч под средното за страната (31%). Въпреки нарастването на инвестициите, бизнес активността остава слаба.
Областта отбелязва значителен напредък в усвояването на европейски средства. Към 30 юни 2024 г. изплатените суми по оперативните програми са 3,366 лв. на човек, надвишавайки средните 3,175 лв. за страната. Въпреки това достъпът до интернет е изключително ограничен.
Продължителността на живота в Монтана остава ниска – областта е трета по този показател след Видин и Враца. Достъпът до общопрактикуващи лекари е сравнително добър, като един лекар обслужва средно 1,538 души. Легловата база в многопрофилните болници е по-добра от средното за страната – 7.6 легла на хиляда души, при 6.1 легла в страната. Въпреки това, недостигът на специалисти и аптеки е сериозен проблем.
Престъпленията срещу личността и собствеността в региона са нараснали – 12.8 на хиляда души, при 11.3 на хиляда в страната. Разкриваемостта на престъпленията е 52%, малко под средното за България. Полицаите в областта са относително повече – 4.6 на хиляда души.
Културният живот в Монтана е сред най-слабо развитите в страната. Музеите отчитат само 95 посещения на хиляда души, а театрите – 79 на хиляда, далеч под средните стойности за България.