Над 300 възрастни и хора с увреждания от община Монтана месечно се възползват от услугата „Грижа в дома“, която им осигурява подкрепа в ежедневието.
Тези хора, които не са в състояние да се самообслужват, получават помощ чрез интегрираната здравно-социална услуга, стартирала през януари 2023 г. Проектът се финансира от Европейския социален фонд плюс, в рамките на програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027.
Първоначално определен до 3 февруари 2024 г., проектът вече е удължаван три пъти, като последният срок за изпълнение е 3 януари 2025 г. Общото финансиране до момента възлиза на 2 572 388,25 лева.
Услугата се осигурява от „Домашен социален патронаж – Монтана“, като екип от 83 специалисти се грижи за потребителите. Сред тях са 76 домашни помощници, две медицински сестри, психолог, социален работник, координатор, технически сътрудник и шофьор.
„Грижа в дома“ предлага почасова помощ, до 4 часа дневно, в зависимост от нуждите на потребителя. Социален работник посещава домовете на хората и изготвя индивидуална оценка на състоянието им, въз основа на която се разработва персонализиран план за подкрепа. След това с потребителите се сключва договор за предоставяне на услугите.
Служителите на „Домашен социален патронаж“ осигуряват различни услуги като пазаруване на храна и продукти от първа необходимост, почистване на дома, помощ при хранене и поддържане на личната хигиена, както и заплащане на битови сметки. Медицинските сестри обикалят домовете и следят жизнените показатели на хората, като измерват кръвното налягане и кръвната захар.
Много от потребителите споделят, че програмата е изключително полезна за тях. Надежда Велкова, която е на 76 години, разказва, че услугата е особено важна за нея, тъй като се възстановява от операция. Друг потребител, Роза Димова от село Вирове, споделя, че посещенията на медицинската сестра са й спестили пътувания до града, което е трудно заради здравословното й състояние.
Една от медицинските сестри, София Джокова, подчертава, че повечето потребители са трудно подвижни и не могат сами да посещават медицински учреждения. Тя изразява удовлетворението си от работата, като отбелязва, че услугата е не само необходима, но и се изпълнява с грижа и сърце.
Директорът на „Домашен социален патронаж – Монтана“, Димитрина Колова, също подчертава важността на услугата, като отбелязва, че повече от половината от потребителите са самотно живеещи и разчитат на помощта за ежедневна подкрепа. В момента в списъка на чакащите има 10 души, които се нуждаят от тази услуга.