В интервю за БНР, политологът Георги Киряков обсъди някои от основните проблеми, пред които стоят българските политически партии в момента.
Според Киряков, основният проблем е, че партиите не подменят своите елити и не актуализират политиките си, което води до политическа криза.
„Не подменят политиките, които представляват отделните електорати“, заяви Киряков, като подчерта, че това трябва да бъде решено възможно най-скоро. Той отбеляза, че с настоящите избори политическата криза вероятно няма да бъде решена, тъй като „вече 20 години виждаме как политическите елити не искат да отстъпят от властта и продължават да играят политически игри“.
Политологът акцентира на влиянието на социалните медии върху политическия живот, посочвайки, че през последните 5-6 години то е значително увеличено.
„Социалните медии премахнаха необходимостта от редактиране на информацията, което преди се налагаше от традиционните медии. Сега всичко влиза директно в съзнанието на хората“, каза той.
Киряков подчерта, че това води до възможността всякакви групи по интереси да създават обществено мнение, което да е срещу демокрацията.
„Виждаме, че такава пропаганда се използва от някои държави, за да манипулират общественото мнение и да създадат масово недоверие към изборния процес“, добави Киряков.
Политологът изрази скептицизъм относно възможността политиците да предложат послания, които да са близки до хората, и прогнозира, че избирателите ще бъдат отново заети с въпроси за това кой с кого може да управлява и кой е виновен за събития от миналото.
„Това ще лиши гласоподавателите от реален избор на политики“, каза той.
По повод новия ресор на Екатерина Захариева в Европейската комисия – „Стартъпи, изследвания и иновации“, Киряков отбеляза, че този ресор е „възможно най-безобиден“, за да не предизвика излишни тревоги от страна на ръководството на ЕК относно политиките на българския еврокомисар.
Той сравни настоящия ресор с предишните, казвайки, че последният значим ресор е бил на Кристалина Георгиева.