Вчера се проведе заседание на Общински съвет Вълчедръм, като една от разглежданите точки беше искането на жителите на общината за провеждане на референдум, по смисъла на пряката демокрация, който да реши въпроса, дали да бъдат изградени съоръжения с ветрогенератори на най-плодородните земи в региона.
Народният представител от “Възраждане” – Петър Петров, избран от 12 МИР Монтана взе участие в разискванията, като посочи и официалното становище на Министерски съвет, по отношение на въпроса, дали вземането на решение за провеждане на местен референдум е прерогатив на местната или на държавната администрация и власт.
“Като отговор на моите въпроси, служебният Министър – председател отбелязва, че в правомощията на Министерски съвет е да определи държавната политика, по отношение на възобновяемите източници на енергия, съоръженията за тяхното изграждане и експлоатация. Но съгласно чл. 9 от Закона за енергията от възобновяеми източници, общинските съвети приемат дългосрочни и краткосрочни програми, в израз на тяхната политика. Вземането на решение за изграждането или неизграждането на ветрогенератори, на територията на общините е в правомощията на местния Общински съвет, като това решение може да бъде реализирано, включително чрез провеждането на местен референдум по темата”, заяви на заседанието на Общински съвет Вълчедръм Петър Петров.
Той посочи още, че в отговора на Министър-председателят се отбелязва също, че провеждането на местни референдуми е тясно свързано с решаването на казуси, именно от местно значение и с висок интерес за местната общност. Целта е въпросите от компетентността на местното самоуправление и администрация да могат да бъдат решавани посредством инструментариума на пряката демокрация, а приетото чрез референдум решение не подлежи на никакво последващо одобрение.
“От гореизложеното става ясно, че предметът на местен референдум може да бъде въпрос от компетентността на съответния Общински съвет или кмет. В това становище никъде не се казва, че се пречи на държавната политика ако се проведе местен референдум. Няма дори една дума за ограничение или, че въпросът е държавна политика, или че допитване до гражданското общество ще има увреждащ характер за националната политика в областта на енергетиката”, коментира още Петров.
Той заяви още, че според него, винаги местните жители трябва да бъдат питани чрез методите на пряката демокрация.
“Местните органи не трябва да пречат на българските граждани да изразят своето становище. В община Вълчедръм през 2007 година, именно Общински съвет е взел решение да не се допуска изграждането на хранилище за ядрени отпадъци от АЕЦ “Козлодуй”. Дали има или няма основание за изграждане на ветрогенераторен парк, ще решат самите граждани. Ако не се направи допитване до жителите на Общината изглежда, че управлението е непрозрачно”, каза още Петров.
В продължение на действията на Петър Петров днес беше проведена среща между него, местни жители на Вълчедръм, ИК за провеждането на референдума и министъра на МОСВ. На срещата местните жители предадоха своите опасения, свързани с негативното въздействие върху земеделските земи и терените, попадащи в Натура 2000, както и с въздействието върху растителните и животински видове при евентуално реализиране на инвестиционното намерение за изграждането на ветрогенераторен парк.
Народният представител от “Възраждане” пое ангажимент да инициира проверка от МОСВ, във връзка с това инвестиционно намерение и най-вече – взети ли са предвид становищата на жителите на община Вълчедръм.