Земетресение с магнитуд 4,9 по Рихтер, по първоначални данни, е регистрирано в 15:26 ч. съобщиха от Националния институт по геофизика, геодезия и география при Българската академия на науките (НИГГГ-БАН). Епицентърът на земния трус е в близост до Асеновград.
Обработените данни от регистрациите на сеизмологичната мрежа на НИГГГ – БАН към 19:00 ч. показват, че земетресението е с магнитуд 4.7. Трусът е реализиран в сеизмогенна зона Марица, която е една от активните сеизмични зони в България, посочват от института на страницата си във фейсбук. Земетресението е усетено в цялата Пловдивска област, както и по високите етажи на почти цяла България. Трусът е бил сравнително кратък, предхождан от ясен тътен, подобен на гръм. В следващия един час са регистрирани три по-слаби вторични труса.
Данните на Европейския средиземноморски сеизмологичен център за земетресението показваха магнитуд 4,8, който впоследствие беше намален на 4,6. Първоначалните данни на европейския център сочеха, че епицентърът е на 15 км югоизточно от Пловдив и на 146 км от София. Актуалните данни сочат, че е на 17 км югоизточно от Пловдив и на 3 км североизточно от Асеновград.
Няма данни за нанесени щети и пострадали хора в страната.
Земетресението е усетено в района на Асеновград, Пловдив, както и в София, каза за БТА доц. Петя Трифонова – заместник-директор на НИГГГ-БАН. Тя съобщи, че по първоначални данни трусът е с магнитуд 4,9. Районът на Пловдив е сеизмичен район. Това е умерено силно земетресение и този магнитуд предполага да има вторични трусове, обясни тя.
Няма постъпили сигнали за щети в оперативния център на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Пловдив след земетресението, съобщи за БТА говорителят на дирекцията Таня Костадинова. Два пожарни автомобила от Асеновград превантивно извършват обход на основни улици и булеварди в града. Земетресението е усетено и на летище „Пловдив“, но няма нанесени щети и работата на служителите продължава в нормален ритъм.
Няма сигнали за щети и в района на Асеновград, съобщиха за БТА от общинската администрация.
Земетресението е усетено по високите етажи на жилищни и административни сгради в Пазарджишко, каза говорителят на Областната дирекция на МВР Мирослав Стоянов. Няма подадени сигнали за нанесени щети от труса. Не са постъпили сигнали за нанесени щети на сгради или за пострадали хора.
Днешното земетресение се усети в област Смолян. Информация за щети или разрушения от труса не са постъпвали в Областната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, посочи директорът Симеон Цървуланов. Раздвижването на земните пластове не е усетено в заведението на кулата „Снежанка“ в Пампорово, въпреки че дори при по-силен вятър помещенията в пръстена на кулата са с осезаеми отклонения, обясниха от персонала. Трусът се почувства в Смолян в продължение на няколко секунди.
Асеновградското земетресение е усетено във всички общини в област Хасково без Тополовград и Свиленград, съобщиха оперативните дежурни от областната администрация. Те са осъществили контакти с всички общини, като по места няма данни за щети или други проблеми, свързани с основния и вторичния трусове.
Потребители на социални медии от Хасково и Димитровград споделят, че люлеенето на земната кора е усетено много осезаемо не само на високите етажи, но и на ниските и дори в автомобили. Във форумите докладват за продължителност около 20 секунди. Имало е и известяване на мобилните телефони. Хора споделят за скърцане на мебели, люлеене на осветителни тела и дори падане на недобре закрепени върху мебелите малки предмети. В Кърджалийска област също няма данни за щети след труса, но жители на областта съобщиха за БТА, че на места ученици на целодневна форма на обучение са били изведени от учебните заведения.
Земетресението е усетено и на територията на област Габрово. Информация за щети или разрушения от труса не са постъпвали в Областната дирекция (ОД) на МВР в Габрово, информираха от пресцентъра. Раздвижването на земните пластове е усетено по високите етажи на жилищните и административни сгради. „Трусът се почувства в град Габрово в продължение на няколко секунди. На телефон 112 и на дежурната линия на Община Габрово няма подадени сигнали за засегнато имущество и пострадали хора в областта”, информираха от МВР.
Няма подадени сигнали за щети, причинени от днешното земетресение на телефон 112 и на денонощния телефон на общинския отдел „Сигурност и управление при кризи“ в Сливен. Сигнали не са постъпили и в областната полиция, каза говорителят Първолета Мандинска. Земетресението е усетено по високите етажи на сградите в града.
Трусът е усетен по високите етажи на сградите и в община Стара Загора, но няма получени сигнали за нанесени щети. В Ямболска област земетресението също е усетено, но няма подадени сигнали на тел. 112, съобщиха от Областната администрация и полицията. Няма данни за пострадали хора и материални щети в община Чирпан, съобщи кметът Ивайло Крачолов на официалната фейсбук страница на местната администрация. Трусът е усетен на високите етажи на сгради в общинския център.
На територията на София също няма данни за нанесени щети след земетресението, съобщи МВР.
Заместник-директорът на НИГГГ-БАН доц. Петя Трифонова предостави информация на БТА за предишни земетресения в район на Пловдив и Асеновград, които са с магнитуд по-голям от 4.
Земен трус с магнитуд 4,7 е регистриран на 21 февруари 2018 г. Земетресения в този район, които също са с магнитуд 4, са станали на 27 юли 2009 г., на 10 септември 2004 г. и на 5 април 2020 г.
В сеизмична зона често се случват и земетресения с магнитуд около 3, каза доц. Петя Трифонова. Тя съобщи, че най-силните земетресения в този район са от 1928 г. На 14 април 1928 г. е имало земетресение в Маришката зона, с магнитуд 6,8. Тогава е имало разрушения в Чирпан, Първомай и околните села.
На 18 април 1928 г. в Маришката зона е регистрирано земетресение с магнитуд 7,1. То е предизвикало тежки разрушения в Пловдив и околностите.
На 25 април 1928 г. отново е имало земетресение в Маришката зона. Тогава земният трус е бил с магнитуд 5,7 и е предизвикал много разрушения в днешния град Гълъбово, съобщи заместник-директорът на НИГГГ-БАН.