Средните температури през октомври 2024 г. варират между 10 и 16 градуса по Целзий (°С), като месечната аномалия се колебае от минус 1 до плюс 3 °С, съобщава Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
Октомври тази година е по-хладен от същия месец на 2023 г. и е един от най-сухите в страната от началото на века.
Най-високата измерена температура през месеца е 34,2 °С на 4 октомври в Чирпан, а най-ниската – минус 6 °С на 21 октомври в Чепеларе. На връх Мусала минималната температура достига минус 6,9 °С на 1 октомври, докато в София най-високата измерена стойност е 27,5 °С на 4 октомври, а най-ниската – минус 0,7 °С на 20 октомври.
В по-голямата част от страната месечните валежни количества са под климатичната норма – само между 0 и 50%. Съществуват станции в Южна България, като Сандански и Садово, които не отчитат никакъв валеж. Изключения има в Североизточна България, където валежите достигат до 120% от нормата (например в Крушари, област Добрич), както и на места в Западна България.
Въпреки че октомври 2024 г. е с повече валежи от същия месец миналата година, той остава един от най-сухите от началото на века. Най-големият 24-часов валеж е измерен в столичния квартал „Горна баня“ – 44 мм на 6 октомври.
Първите масови слани в страната са регистрирани на 1 и 2 октомври по високите котловини и на 18 октомври в равнинните райони. През първата половина на месеца преминават редица атмосферни смущения, които водят до по-облачни дни и незначителни валежи на 1, 5-7, 9 и 11–12 октомври.
Втората половина на октомври се характеризира с преобладаващо слънчево време, причинено от стабилен баричен гребен и антициклонално налягане. В повечето дни времето е почти тихо, с умерен източен вятър по Черноморието и сутрешна мъгла или ниска облачност около водните басейни.
Речните нива през октомври остават под праговете за средни води, а на някои места дори се доближават до тези за ниски води. Краткотрайни повишения на речните нива са регистрирани в периода 5–7 и 10–13 октомври, като най-значителното повишение е на река Искър при Нови Искър – със 102 см в първия период и с 69 см във втория. През целия месец река Факийска в района на село Зидарово остава пресъхнала.
Засушаването в по-голямата част от страната се задълбочава, като това възпрепятства сеитбата на зимните житни култури и нормалното развитие на засетите есенници. Изключение са някои североизточни райони, като агростанция Добрич.
В много райони – северозападни и южни (Кнежа, Бъзовец, Кюстендил, Сандански, Пловдив, Пазарджик и Чирпан) – продуктивната влага в 50-сантиметровия почвен слой е почти изчерпана, а в 100-сантиметровия слой влагозапасите са под 50% от пределната полска влагоемност.