„Всички градове, разположени до реки, ще имат този проблем. Ако не сега – то в бъдеще,“ предупреди климатологът Симеон Матев пред bTV.
Според него климатичните промени, предизвикани от глобалното затопляне, вече поставят речните населени места под сериозен риск от чести и интензивни наводнения.
Матев обясни, че въздушна маса от Средиземно море, което е необичайно затоплено, е събрала огромно количество влага, докато се е движила към Източна Испания. След навлизане на сушата влагата се е изстудила по хълмовете и височините, което е довело до масивни валежи на едно място.
„Когато този процес продължи по-дълго, последствията могат да бъдат катастрофални“, добави той, припомняйки подобни ситуации в Гърция и България миналата година. В България катаклизмите бяха избегнати, тъй като бурята се случи в незаселени райони, като Странджа планина.
Климатологът подчерта, че трагедията в Испания е резултат от комбинация от фактори: силни дъждове, прекомерно застрояване и неправилно разположена инфраструктура, която пречи на естественото оттичане на водата.
Според него глобалното затопляне засилва честотата и интензивността на подобни бури, което налага спешни мерки за адаптация и защита, особено в населените места около реки.