Анализаторите на Allianz Trade прогнозират, че годишната инфлация в България ще достигне 3,1% през 2024 г. и ще се забави до 2,5% в края на 2025 г. Това означава, че средногодишната инфлация за тези две години ще се установи на ниво от 2,8%, което отговаря на текущите критерии на Европейската централна банка (ЕЦБ) за присъединяване към еврозоната.
„Ако нашата прогноза се сбъдне, България би отговаряла на сегашния критерий на ЕЦБ средното ниво на инфлация на база хармонизирания индекс на потребителските цени да не надхвърля референтната стойност за ценова стабилност от 3,3%. Но дори това да се случи, е малко вероятно страната да се класира за еврозоната“
, коментира д-р Манфред Щамер, главен анализатор на Allianz Trade.
Той посочва, че референтната стойност се определя на база на трите държави в Европейския съюз с най-ниската инфлация, и очакванията са инфлацията там също да намалява до края на 2025 г., което ще понижи контролния праг за България.
Намалението на цените на енергийните и неенергийните индустриални суровини през 2024 и 2025 г. ще бъде основен фактор за спад на инфлацията както в България, така и в останалите държави от ЕС.
В България най-сериозен принос за низходящата тенденция имат цените на енергията и хранителните стоки. Успокояването на нивата на средната заплата и задържането на цените на вноса също оказват влияние.
Въпреки това, се очаква възходящ тренд в сектора на услугите поради продължаващото покачване на заплатите и очакваната отмяна на диференцираната ставка от 9% ДДС за ресторантьорския бранш.
Икономически перспективи за България
Анализаторите на Allianz Trade запазват добрите перспективи за развитието на българската икономика през следващите години. Прогнозите са БВП на България да нарасне с 2,1% през 2024 г. и с 2,6% през 2025 г.
Въпреки забавянето на ръста на частното потребление, вътрешният пазар ще остане основният двигател на растежа, подкрепен от възстановяването на публичните разходи и стабилната инвестиционна експанзия.
Очаква се износът да се разшири умерено през 2024-2025 г. след спада през 2023 г. Фискалният дефицит се предвижда да достигне малко под 3% от БВП както през 2024 г., така и през 2025 г., спрямо минусовата стойност от 1,9% през 2023 г., когато бяха увеличени разходите за пенсии и заплати.
Държавният дълг ще нарасне до около 26% от БВП до 2025 г., което според експертите на Allianz Trade означава, че България може да изпълни фискалните критерии от Маастрихт за приемане на еврото.