Учениците да могат да отсъстват от училище до 15 дни в една учебна година с мотивирано писмено заявление от родител до класния ръководител. Тези намерения на просветното министерство, обявени преди три седмици, вече са “облечени” нормативно – в проекто-промени в наредбата за приобщаващото образование, пуснати за обществено обсъждане.
Поправките са в отговор на родителски призиви да се увеличат дните, в които родители могат да извиняват отсъствията на децата, тъй като те често имат леки неразположения, които не изискват ходене при лекар.
В момента учениците имат право да отсъстват от училище до 3 учебни дни в една учебна година въз основа на мотивирано писмено заявление от родителя до класния ръководител, както и до 7 учебни дни – с предварително разрешение на директора на училището въз основа на заявление от родителя. С предложените от МОН промени се дава възможност на родителя самостоятелно да взема решение по отношение на отсъствията на своето дете от училище в случаи на семейни събития, лични и фамилни ангажименти, наложителни пътувания, временно неразположение и др. Предвижда се това да се случва в уведомителен режим чрез класния ръководител, а не в разрешителен от директора.
“Промяната е предложена след проведен диалог и срещи с всички заинтересовани страни и цели да облекчи семействата и да се намали административната тежест на директора на училището”, посочват от МОН.
В същото време, някои учители изразяват несъгласие с мярката. “Това е грешно решение, защото ако искаме да говорим за качество на учебния процес и за постигане на резултати трябва да направим така че децата да бъдат повече време в училище. Много пъти се е случвало ученик сам да напише извинителната си бележка без знанието на неговите родители”, заяви в “Денят започва” Константин Янков, председател на Синдиката на българските учители към КНСБ-Бургас пред БНТ.