Нови данни от Националната агенция за приходите (НАП), предоставени на „Mediapool“, разкриват значителни разлики в стартовите заплати в България.
Според информацията, най-високоплатените българи са получавали между 50 000 и 100 000 лв. на месец през изминалата година. В същото време, над един милион българи са били на възнаграждения под 1 000 лева на месец.
Тези разлики в заплащането предизвикват въпросите защо се наблюдава такова несъответствие. За да разберем причините, разговаряме с Марияна Попова, метеоролог, и Владко Дунев, международен превозвач.
Марияна Попова започва работа веднага след завършването на висшето си образование, като споделя, че въпреки квалификацията и постоянната си работа, стартовата ѝ заплата е около 1800 лв. месечно.
Владко Дунев, който пътува из Европа като международен превозвач, разказва, че месечното му възнаграждение е приблизително 3000 евро.
Разликата в заплащането се обяснява с различията в индустриите и специализациите. Николай Николов, експерт в областта, обяснява, че масовите позиции в складове, логистика и производство са по-търсени, но често предлагат по-ниски заплати.
Много българи работят в чужбина за по-високи възнаграждения, което допълнително утежнява ситуацията.
Експертите предвиждат, че все повече висшисти ще се ориентират към по-бързи специализации, тъй като разликите в заплащането стават все по-забележими.