В предаването „Твоят ден“ по NOVA NEWS експертът по сигурност Тихомир Безлов и бившият зам.-ректор на Академията на МВР доц. Милен Иванов коментираха трудностите на МВР в осигуряването на честни избори и борбата с купуването на гласове.
„МВР никога не оправдава обществените очаквания. Президентът каза, че трябва да се работи по високите етажи на купувачите. Аз не се сещам някой някога да е работил, включително и при неговите правителства. Знаете ли някой, който да е задържан, осъден? Проблемът с купения вот не може да го реши МВР“, каза Безлов.
„МВР не може да прави избори. Това е институция, която се занимава с противодействие на престъпността и опазване на обществения ред“, посочи Иванов.
„Ако коментирате случай по случай, ще нарушите Процесуалния кодекс. Но можете да кажете някаква статистика. В 30% има спомената партия. Биха могли да кажат какви са съотношенията между партиите в тези 30%. Има някакви проценти, които са купени, за които няма споменати партии“, посочи Безлов.
Иванов изрази мнение, че „за отделен случай не е разумно да се коментира, но статистически данни – да“. „Учудва ме купуването на гласове за неизвестна партия. В 70% от случаите явно МВР не знае за кого се купуват тези гласове“, посочи той. Иванов каза, че „това, че партиите купуват гласове, не е някаква страшна тайна“. По негови думи при съмнения трябва да се проведе разследване за кого се търгува персонален вот.
„Има фокус към личността на министъра преди и след изборите. Крайно време е да се раздели политическа власт от професионалната дейност на МВР“, посочи Иванов. Безлов е на мнение, че „възниква проблем, който не бива да се случва – хора от професионалния състав да влизат в политиката“. И допълни, че виждаме няколко такива случаи. Иванов посочи още, че „днес си директор на главна дирекция „Национална полиция“, утре си министър, кога си се деполитизирал“. „Този въпрос лесно може да се разреши – министър на вътрешните работи престава да е орган по назначавано на полицейските служители“, каза още той.
По въпроса за подмяната на вота в някои избирателни секции Иванов каза: „Вървим към професионална изборна администрация. Ако държавната администрация е независима политически, министрите не могат да влияят върху нея, е съвсем логично по време на избори определени държавни служители да изпълняват длъжности в секционни избирателни комисии“. И допълни, че към момента зависимостите не могат да бъдат преборени, защото хората по места нямат друг избор.
Безлов каза: „Трудно и скъпо е да се направи професионална избирателна администрация, защото имаме 12 000 секции. Възниква проблемът дали тази администрация е безпристрастна.“