На днешното заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) не беше издигната кандидатура за председател на Върховния административен съд (ВАС).
Мандатът на настоящия председател Георги Чолаков изтича на 22 ноември, а процедурата за избор на негов наследник остава отворена. Според закона номинации могат да бъдат подложени на разглеждане в четири заседания на съвета след откриването на процедурата.
Днешното заседание беше третото, така че остава само възможността кандидатури да бъдат предложени на 14 ноември. Изборът на нов председател на ВАС е насрочен за 20 март 2024 година.
Това развитие напомня на сценария при избора на главен прокурор, когато Борислав Сарафов беше номиниран за титуляр в последния възможен момент, след като трима членове на Прокурорската колегия на ВСС подадоха номинацията му.
По закон предложения за председател на ВАС могат да правят поне трима членове на Съдийската колегия на ВСС, министърът на правосъдието или Пленумът на ВАС. Според експерти, е малко вероятно служебната правосъдна министърка Мария Павлова да се възползва от правото си да предложи кандидатура, след като не го направи в процедурата за избор на главен прокурор, която също е в напреднала фаза.
Върховните съдии на Пленума на ВАС, проведен на 30 октомври, не издигнаха кандидатура за нов председател. Вместо това те дадоха почти пълна подкрепа на Георги Чолаков да остане временен шеф на съда след края на мандата си.
Въпреки това, неговото временно назначение за неопределен срок е спорно, като се има предвид решение на Конституционния съд от 2005 г., което посочва, че мандатите на главния прокурор и председателите на върховните съдилища не могат да бъдат удължавани извън седемгодишния им период.
Процедурата за избор на председател на ВАС беше открита на 17 октомври, въпреки протестите заради изтеклия мандат на Висшия съдебен съвет.
Протести и срещу възобновяването на процедурата за избор на главен прокурор също бяха чути, като мнозинството в съвета обаче счита, че изборът на нови ръководители е в съответствие с Конституцията и има за цел да осигури стабилност в съдебната система.