В САЩ се очаква промяна в политиката спрямо ангажиментите в конфликти като този в Украйна и в Близкия изток, според експерти, обсъждали външната политика на новоизбрания президент Доналд Тръмп в предаването „Твоят ден“ по NOVA NEWS.
Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество прогнозира, че САЩ ще намалят военната помощ за Украйна, като част от по-малко ангажирана роля в региона. В същото време, по отношение на Израел, се очаква още по-твърда подкрепа за продължаване на бойните действия срещу „Хамас“ и „Хизбула“. Според Димитров, важно ще бъде да се наблюдава изборът на ключови фигури като държавен секретар и съветник по въпросите на националната сигурност, които ще влияят на тези решения. Той добави, че Тръмп не е специалист в тези области, но той изглежда отразява общественото мнение за намаляване на излишните международни ангажименти на САЩ.
Любомир Кючуков, бивш заместник-министър на външните работи, подчерта, че в САЩ се водят процеси на преосмисляне на ангажиментите към войната в Украйна и към конфликта в Близкия изток. Кючуков очаква, че Щатите ще продължат политиката си към Украйна чрез „преговори чрез ескалация“, като продължават да оказват помощ, но и ще търсят дипломатически изход. Що се отнася до Израел, той смята, че Тръмп ще търси успех в региона, но няма да позволи да бъдат пренебрегвани американските интереси.
Димитров също отбеляза, че въпреки че Тръмп не е проруски президент, неговата политика може да бъде по-удобна за Русия в сравнение с Камала Харис, поради хаоса във външната политика на САЩ, което се възприема като изгодно за Москва. Въпреки това, Кючуков твърди, че не може да се очаква проруска политика от страна на Тръмп.
Експертите коментираха и позицията на Доналд Тръмп спрямо НАТО. Димитров напомни, че Тръмп е поставял под съмнение целесъобразността на Алианса и ангажиментите на САЩ да защитават европейските съюзници, но не е довел до разпад на НАТО. Според него ще има охлаждане в отношенията между Вашингтон и другите членове на Алианса, но не се очакват драматични промени.
Кючуков изтъкна, че Тръмп винаги е разглеждал НАТО като инструмент за американската външна политика и ще продължи да оказва натиск върху партньорите в Алианса. Той също така постави акцент върху нарастващото значение на стратегическата автономност на Европейския съюз, която не означава конфронтация със САЩ, а намаляване на зависимостта от тях в политическата и отбранителната сфера.
Кючуков изрази притеснение, че усилията на Запада са насочени повече към подготовка за война, отколкото към предотвратяването й.