На 9 април в алтернативното културно пространство Bobbina ще бъде открита изложбата „Изгубени под водата“. Експозицията ще представи забравени истории на потопени български села, които са били жертва на интензивния строеж на язовири в периода 1950 – 1986 г.
„Изгубени под водата“ е мултижанрова инсталация, състояща се от колажи върху текстил, специално композирана звукова картина и видео арт. Изложбата се опира на архивни кадри, хроники, документални кадри, фотография и звук от терен, документи, статии от медии, за да представи съдбата на тези липсващи места и техните жители.
Инициативата е на сестрите Ралица Каменова и Стела Бизева, които започват проекта през 2020 година като страница в Инстаграм. Днес той излиза във физическото пространство, за да покаже по различен начин тези малко познати истории.
В периода от началото на 50-те до средата на 80-те години в НР България тече интензивен строеж на язовири. Част от тях са изградени върху села, които са насилствено изселени. Това е съдбата на жителите на над 40 села в цялата страна.
Интересът към тази тема идва от дядо Станко Каменов, роден в Живовци, едно от двете заличени села поради строежа на яз. Огоста. След пенсионирането си, той прекара много време в събиране на различни документи, вестници, посещава архиви в различни градове, разговаря с местни историци и писатели, с цел да се намерят най-подходящите начини да се „увековечи миналото на Живовци”. В известен смисъл „Изгубени под водата” е продължение на неговия труд, през нов прочит.