От въвеждането на електронните рецептурни книжки през юли 2021 г., хронично болните пациенти са спестили над 1 милион лева, сочат данни на Информационно обслужване.
Електронната система, която замести хартиените рецептурни книжки на стойност около 5 лв., вече е издала над 260 000 електронни книжки. Основната цел е намаляване на разходите и улесняване на процеса по предписване и получаване на медикаменти за пациентите с хронични заболявания.
Системата позволява на гражданите да избегнат необходимостта от посещение на здравни институции за заверка или носене на хартиени документи в аптеките. Процесът е напълно дигитализиран – общопрактикуващите лекари попълват и регистрират електронните книжки, а аптеките имат достъп само до данни, необходими за изпълнение на конкретна рецепта.
Освен, че намалява времето за обслужване на пациентите, системата предотвратява и потенциални грешки при предписването на медикаменти.
Системата е обслужила 2.3 милиона пациенти, обработила е 360 милиона електронни заявки и продължава да работи с висока ефективност, като средното време за изпълнение на заявка е под една секунда.
Близо 10 000 лекари и фармацевти, работещи по договор с НЗОК, ежедневно използват този модул, който значително оптимизира здравноосигурителния процес в страната.