България е сред държавите с най-значително увеличение на средствата за образование и заплатите на учителите през последните години, показва докладът на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) „Поглед върху образованието 2024“.
Делът от брутния вътрешен продукт, който страната отделя за образование, е нараснал от 3% на 3,5% между 2015 и 2021 г., съобщават от Министерството на образованието и науката.
Министърът на образованието проф. Галин Цоков отбеляза, че стартовите заплати на българските учители вече надминават тези в Полша, Словакия и Латвия, а са близки до нивата в Чехия.
Въпреки това, предизвикателство остава големият дял на преподавателите на възраст над 50 години – 48%, което е тенденция, наблюдавана и в други страни от ОИСР.
Същевременно България е сред държавите с най-голямо увеличение на броя на младите учители под 30 години, благодарение на целенасочени политики за привличане на студенти в педагогическите специалности.
Министър Цоков подчерта и важността на увеличаването на интереса към природните науки, където има най-голям недостиг на кадри.
Проучването отбелязва и намаляване на дела на младите хора (25-34 години) без завършено средно образование, който през 2023 г. е достигнал 14% – равен на средния за ОИСР.