Президентът Румен Радев издаде указа за освобождаването на Иван Гешев от поста на главен прокурор.
„Със свой указ на основание чл. 129, ал.3, т.5 от Конституцията, президентът Румен Радев освободи днес Иван Гешев от длъжността главен прокурор на Република България“, съобщиха от президентството.
От момента на подписването на указа, Иван Гешев вече не е главен прокурор.
В понеделник Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) гласува с 16 гласа „за“ и 4 „против“ за отстраняването на Гешев и веднага изпрати предложението си на държавния глава. Това стана възможно, след като с промени в НПК, Народното събрание намали необходимия брой гласове за освобождаването на обвинител №1 от 17 на 13.
До решението на съвета се стигна след две внесени искания на членове на Прокурорската колегия на ВСС. Първото беше оттеглено, но мнозинството в Пленума подкрепи второто. Повод за него беше изявлението на Гешев пред медиите на 15 май, когато той, след като скъса оставката си, заяви следното: „…между другото ясно е какъв е политическият боклук в Народното събрание. Извинявам се за този израз …съдейки от изявленията на някои така наречени политици…“, „…и е време да бъде изметен този, както казах политически боклук“.
Иван Гешев е първият от т.нар. трима големи в съдебната система, чийто мандат е предсрочно прекратен. Той беше избран за поста преди три години и половина. Гешев беше единствен кандидат, номиниран от всичките 11 членове на Прокурорската колегия на ВСС. Съветът го избра с 20 гласа „за“, четирима бяха „против“.
Президентът Румен Радев отказа да подпише указа и върна предложението, но ВСС отново го подкрепи със същия брой гласове и отново предложи на Радев да издаде указ за назначаването на Гешев за главен прокурор. Държавният глава го стори, но 12 дни, след като получи повторно предложението. И на 18 декември 2019 г. Иван Гешев встъпи като главен прокурор.
Гешев: Борбата за справедливост продължава
По повод отстраняването си, бившият вече главен прокурор публикува кратка позиция във Фейсбук, в която казва, че няма нищо по-важно от истината и че борбата за справедливост продължава.
Какво предстои
След освобождаването на Иван Гешев, предстоят няколко неща.
От една страна сега кадровиците трябва да изберат кой ще изпълнява функциите на главния прокурор до избора на титуляр.
По информация на „Лекс“ членовете на съвета са разделени по въпроса дали това трябва да стори Прокурорската колегия, или Пленумът на ВСС.
Тези, които застъпват позицията, че трябва да е ПК, се позовават на чл. 30, ал. 2 от Закона за съдебната власт, в който са изброени правомощията на Пленума на ВСС и сред тях не е избор на и.ф. главен прокурор. Освен това напомнят, че в чл. 168, ал. 7 от ЗСВ се казва, че при отстраняването на административен ръководител, с решение на съответната колегия функциите му се поемат от един от неговите заместници или магистрат, определен по старшинство.
Други членове на съвета обаче застъпват позицията, че и.ф. главният прокурор трябва да бъде определен от Пленума на ВСС. Те отбелязват, че в закона този въпрос не е уреден и следователно органът, който избира и освобождава обвинител №1, следва да посочи и изпълняващия длъжността.
След като този спор бъде изяснен, ВСС ще трябва да реши и кой точно ще поеме временно функциите – дали това ще е някой от сегашните заместник главни прокурори, или пък друг обвинител.
Още един въпрос може да бъде повдигнат във ВСС – ако Иван Гешев поиска да бъде възстановен на длъжност прокурор във ВКП или ВАП, то Прокурорската колегия ще трябва да разгледа молбата му и да вземе решение.
Не на последно място – според чл. 173, ал. 1 от ЗСВ при предсрочното прекратяване на мандата на един от тримата големи в съдебната система, ВСС има седем дни да открие нова процедура за избор.
Сред кадровиците обаче има такива, които са на мнение, че не те, а новият състав на съвета трябва да избере наследник на Гешев.
През последната седмица същата теза развиха и политици. Според тях новият главен прокурор трябва да бъде избран, след като готвените промени в Конституцията станат факт. В парламента се обсъждат различни варианти – или изцяло да се премахне фигурата на обвинител №1, или драстично да се намалят правомощията му.
Както е известно, Конституционният съд е сезиран с две искания от вече бившия главен прокурор. Едното е за тълкуване на текст от основния закон, свързан с мандата на ВСС, а второто е за обявяване за противоконституционни на редица разпоредби от НПК. Една част от тях са свързани с въведения механизъм за разследване на главния прокурор и неговите заместници, в други е предвидено различни мнозинства за избор и освобождаване на обвинител №1 и председателите на ВКС и ВАС – съответно 13 и 17 гласа. Наред с това Гешев атакува и текстовете, предвиждащи в тримесечен срок да се проведе нов избор на членове на ВСС.
Конституционният съд все още не се е произнесъл по допустимостта и на двете искания.
Тепърва ще се търсят отговори на всички възникващи въпроси.
С предсрочното прекратяване на мандата на Гешев, всички сигнали срещу него по механизма за разследване, ще минат по общия ред, т.е. с тях трябва да се заеме Софийската градска прокуратура. Преди два дни от ВКС съобщиха, че по новия механизъм в съда са постъпили пет сигнала, три от които са срещу Гешев.