От седем години насам три села в община Бойчиновци, област Монтана, а именно селата Кобиляк, Громшин и Бели брег, изпитват недостиг на чиста питейна вода, която получават от водоноски. Високите нива на арсен, надхвърлящи допустимата норма от 10 микрограма на литър, във водите на карстовия извор на Помпена станция – с. Кобиляк, са изключително опасни. Замърсяването се дължи на просмукването на води от близката река Огоста през пукнатини в скалите.
През 2019 г. е извършен сондаж в близост до помпената станция в с. Кобиляк, като на 80 м е открит чист водоизточник без арсен. По предварителни разчети този сондаж, за който хората чакат вече пет години да бъде въведен в експлоатация, трябва да бъде свързан с помпената станция и да разреди водата до допустимите норми на арсен от 10 микрограма на литър.
Петър Петров, народен представител от област Монтана, поиска съдействие от министъра на регионалното развитие и благоустройство за довършване и пускане в експлоатация на сондажа. Той посочва, че е недопустимо водоснабдяването на трите села да се извършва от замърсения извор, макар че водата се използва за битови нужди и напояване и се заплаща на пазарни цени.
Изключително притеснително е становището на РЗИ-Монтана, че арсенът е опасен и при проникване през кожата /миене, къпане/ и води до рак на кожата. При поливане на градините той прониква в почвата и кореновата система на растенията и кумулативно се отлага в различните им органи – стъбла, листа, плодове. Така селскостопанската продукция на хората, вложили усилия и труд да произведат храната си, има риск да е заразена и канцерогенна. За проблемите с липсата на питейна вода на тези три села подробно са запознавани от страна на местните жители всички областни управители от 2017г. досега, като председатели на ВиК – Асоциацията – Монтана, както и директора на ВиК – Монтана, но за последните пет години резултатът е нулев или отговорът е най-общо казано „няма пари”.
Петър Петров допълни, че поради липсата на действия и мерки, хората предлагат доброволен труд за разчистване на площадката и за изграждане на постройката, в която да бъде монтирана помпата на сондажа, а пет години този безценен ресурс – чистата питейна вода, стои неоползотворен, което е недопустимо и призова институциите да поемат отговорност в случаи застрашаващи здравето и живота на гражданите.