Близо 14 000 ученици придобиха опит в различни професии чрез стажове в реални работни среди по цялата страна, в рамките на проекта “Ученически практики-2” на Министерството на образованието и науката. Много от тях вече имат работни договори и продължават работа в компаниите, където са стажували.
Тези факти бяха потвърдени по време на заключителна работна среща между представители на МОН и регионалните управления по образованието, в рамките на проекта. Продължителността на проекта беше 29 месеца, през които учениците от професионалните гимназии имаха възможност да развият уменията си, като се обучаваха в реални условия под ръководството на наставник от компанията и наблюдаващ учител в продължение на 240 часа. Всеки ученик, който завърши успешно стажа, получи еднократна стипендия от 372 лева.
Поради големия интерес както от страна на училищата, така и от страна на бизнеса, броят на гимназистите, участващи в стажовете, беше увеличен с над 20% спрямо първоначалното планирано. В проекта се включиха общо 300 училища от цялата страна.
3159 от гимназистите стажуваха в предприятия от приоритетни сектори за икономиката, като електроника, електротехника, машиностроене, транспортни услуги, архитектура и строителство и други. Това беше една от целите на проекта и броят на учениците, придобили опит в тези професии, беше повече с 636 спрямо първоначалното предвидено число.
Представителите на МОН и регионалните управления по образованието препоръчаха актуализиране на размера на стипендиите за участващите ученици, за да се подкрепи по-голямото участие на гимназистите. Освен това, друг приоритет беше по-тясното сътрудничество между училищата и бизнеса, за да се приспособи обучението към нуждите на икономиката и пазара на труда.